Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. CHE
|

Prokrastynacja – co to jest? Co oznacza?

1
Podziel się

Prokrastynacja to tłumacząc wprost odkładanie wykonania zadania w czasie. Słowo to wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza odraczanie lub zwłokę.

Prokrastynacja – co to jest? Co oznacza?
Prokrastynacja – co to jest? Co oznacza? (Istock)
bDyVqGmt

Obecnie prokrastynacja to badana szeroko przez psychologów zjawisko. Objawia się przekładaniem wykonania pewnych spraw na późniejszy termin z niewiadomego do końca powodu. Na przykład jeśli uczeń ma zrobić pracę domową, ale przez kilka dni nie jest w stanie do niej usiąść, to śmiało można mówić o prokrastynacji. Tak samo jest z pracownikiem. Jeśli ten świadomie zwleka z wykonaniem przekazanego mu obowiązku.

Prokrastynacja zawsze musi być świadoma (nie jest to więc zapomnienie o swoich zadaniach), ale jednocześnie często nie wiadomo dlaczego w zasadzie dochodzi do przekładania w wykonaniu zadania. Psychologowie twierdzą, że mechanizm ten podobny jest do uzależnienia.

 U danej osoby po przełożeniu wykonania pracy odczuwa chwilą ulgę. Gdy ponownie jednak zaczyna uzmysłowić sobie, że musi zabrać się za dane mu zadanie, zaczyna odczuwać lęk. I w związku z tym dalej stara się je odsunąć w czasie, by znowu poczuć chwilową ulgę.

bDyVqGmv

Co jest przyczyną prokrastynacji? Psychologowie twierdzą, że to zaburzenie często łączy się z depresją, fobiami społecznymi i lękami. Często obserwowane jest także u osób z ADHD. Zdaniem badaczy u podstaw prokrastynacji leżeć może kilka przyczyn.

Sprawy związane z pracą odkładamy często w lęku przed porażką - boimy się, że nie podołamy powierzonemu zadaniu. Prokrastynacja przyjmować może też znamiona hedonizmu - wybieramy, tylko te czynności, które przynoszą nam przyjemność, a trudniejsze odkładamy na później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyVqGmW
praca
poradniki
KOMENTARZE
(1)
Mój nick
miesiąc temu
Co masz zrobić dziś zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego.