Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy i Słowacy będą wspólnie walczyć z bezrobociem

0
Podziel się:

Polska i Słowacja będą wspólnie walczyć z bezrobociem. Na mocy podpisanego 13 marca porozumienia, przygraniczne urzędy pracy mają przesyłać sobie wzajemnie informacje o ofertach pracy i zachęcać do jej podjęcia w obu krajach.

Projekt ,,Partnerstwo na transgranicznym rynku pracy" jest kontynuatorem prowadzonego w latach 2005-2006 programu "Rozwój i propagowanie przygranicznej współpracy partnerów rynku pracy z terenu powiatu Nowy Sącz i powiatu Stara Lubownia".

Polsko-słowacka współpraca doprowadziła również do powstania Stowarzyszeń ,,Gniazdo" i ,,Novy Domov". Wydano także wiele materiałów informacyjnych oraz przeprowadzono liczne badania dotyczące rynku pracy.

Wśród sygnatariuszy znajduje się dokładnie 65 polskich i słowackich podmiotów. Są to nie tylko pośredniaki, ale także lokalne samorządy oraz inne instytucje zajmujące się problemem bezrobocia. Twórcami nowej inicjatywy są władze samorządu Województwa Małopolskiego i powiatu nowosądeckiego oraz Urząd Pracy, Spraw Socjalnych i Rodziny z siedzibą w Starej Lubovni na Słowacji.

Jak informuje oficjalna strona Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, współpraca w ramach partnerstwa ma na celu ,,inicjowanie wspólnych projektów i działań na rzecz edukacji, mobilności zawodowej oraz integracji społeczno-zawodowej" Polaków i Słowaków mieszkających na obszarach przygranicznych.

Z pomocą bezrobotnym rusza nowo powstały portal Praca-plsk.eu, na którym będą się pojawiać aktualności na temat rynku pracy i nowe oferty od pracodawców. Zainteresowani bez problemów mogą zapoznać się z ogłoszeniami ze Starej Lubovni, Popradu, Stropkova, Bardejova, Kieżmarku, a jeśli chodzi o Polskę to z Nowego Sącza, całego powiatu nowosądeckiego, Gorlic, Limanowej i Nowego Targu.

Słowacy korzystają także z doświadczeń prowadzonego w Małopolsce ,,Barometru Zawodów". Dzięki klasyfikacji poszczególnych profesji w grupach deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych chcą wyrównać popyt i podaż na pracę w niektórych branżach. Wiąże się to także z dopasowaniem oferty prowadzonych szkoleń zawodowych. Skorzystają także szukający pracy Polacy. Część z nich może bowiem posiadać kwalifikacje pożądane przez naszych sąsiadów.

Twórcy projektu liczą, że uda się zmienić podejście pracodawców i pracowników w taki sposób, aby szukali oni potencjalnej siły roboczej lub zatrudnienia także po drugiej stronie granicy. Odsetek pracujących w ten sposób jest niestety wciąż bardzo niewielki. Porozumienie ma obowiązywać przez najbliższe 5 lat. Środki na jego funkcjonowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 proc.) oraz wkładu własnego Województwa Małopolskiego (15 proc.).

Krzysztof Kołaski

wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)