Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Pierwsze wrażenie – na czym polega i jak długo trwa?

1
Podziel się:

Pierwsze wrażenie – te dwa słowa mają ogromne znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Od pierwszego wrażenia bowiem zależy bardzo wiele - kto się w nas zakocha, czy dostaniemy awans w pracy i czy pozytywnie przejdziemy rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwsze wrażenie – na czym polega i jak długo trwa?
Pierwsze wrażenie – na czym polega i jak długo trwa? (Adobe Sto)

Jak podają różne badania, pierwsze wrażenie to okres zaledwie kilku, maksymalnie kilkunastu, sekund. Jak zrobisz dobre pierwsze wrażenie na, szczególnie jeśli chcemy dostać wymarzoną pracę?

Gęsty, mimika twarzy, słowa, a nawet tembr głosu, nasz wygląd czy zapach – to wszystko wpływa na efekt pierwszego wrażenia, czyli zbioru różnego rodzaju bodźców, które oddziałują na wszystkie nasze zmysły. Wszystko to podświadomie i w ekspresowym tempie (od 4 do 11 sekund) dociera do naszego mózgu, który automatycznie rozpoczyna przetwarzanie informacji. Jego zadaniem jest odpowiedź na cztery podstawowe pytania: Czy ufam danej osobie? Czy czuję zagrożenie? Czy kogoś mi przypomina? Czy jest szansa, że polubię tę osobę? Odpowiedzi na te pytania to skondensowana wiedza na temat nowo poznanego drugiego człowieka, od której zależy bardzo wiele.

Co ciekawe, informacje, które ludzki mózg dostarcza w trakcie kilku pierwszym sekund od poznania, zostają zakodowane w naszej podświadomości na bardzo długo. Trudno też jest zatrzeć efekt pierwszego wrażenia, a jego zmiana wymaga miesięcy, a nawet lat, świadomej pracy.

Warto też dodać, że pozytywny efekt pierwszego wrażenia jest łatwiejszy do zmiany niż negatywny. W praktyce oznacza to, że jeśli podczas pierwszego spotkania nie spodobamy się przyszłemu szefowi, potencjalnej kandydatce na dziewczynę czy kontrahentowi, trudno nam będzie przekonać go do siebie, nawet gdybyśmy stawiali na głowie!

Pierwsze wrażenie zatem to skondensowana i nieunikniona ocena drugiego człowieka, spreparowana przez ludzki mózg na podstawie dostarczonych mu przez zmysły informacji, ale też różnego rodzaju naleciałości kulturowych, stereotypów i różnego rodzaju doświadczeń.

Choć pierwsze wrażenie często jest mylne, ma ogromny wpływ na relacje międzyludzkie. Jest ważnym elementem inteligencji emocjonalnej, pomagającym nam przeżyć i wykluczyć potencjalne zagrożenie.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Wielu psychologów, specjalistów od wizerunku i coachów powtarza, że najważniejsza jest wiara w samego siebie i bycie sobą w nawet najbardziej stresujących sytuacjach, takich jak pierwsza randka, rozmowa kwalifikacyjna czy pierwszy dzień w pracy. W internecie znaleźć można wiele rad, dzięki którym zwiększamy szanse na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia:

Bądź sobą i uwierz w siebie!

Interesuj się rozmówcą i słuchaj go uważnie – staraj się skupić na tym, co ma ci do powiedzenia, nie myśl o tym, że chcesz dobrze wypaść. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy.

Bądź ekspresyjny – z badań naukowych wynika, że lepsze pierwsze wrażenie robią osoby, które mocno gestykulują, mają bogatą mimikę twarzy i zmieniają tembr głosu podczas rozmowy. Nie przesadzaj jednak z wymachiwaniem dłońmi, by rozmówca nie odebrał tego jako przejaw szaleństwa.

Uśmiechnij się! Uśmiech sprawia, że wydajemy się pogodni i pozytywnie nastawieni do życia. Nawet jeśli jesteś zestresowany, przed ważnym spotkaniem pomyśl o czymś przyjemnym, a uśmiech sam pojawi się na twarzy.

Wyprostuj się i miej otwartą postawę ciała. Z wielu badań wynika, że garbienie się odbierane jest jako słabość i niepewność. Zatem jeśli nie chcesz, by Twój rozmówca czy potencjalny szef odebrał Ciebie jako nieśmiałego, zakłopotanego i zestresowanego, wyprostuj plecy i delikatnie unieś głowę. Staraj się, by głowa nie była zbyt wysoko, bo natomiast może zostać odebrane jako przejaw arogancji.

Miej ciepłe dłonie. Jednym z ważniejszych czynników, które odgrywają znaczącą rolę w efekcie pierwszego wrażenia, jest dotyk. Zadbaj więc, by przy przywitaniu mieć ciepłe dłoni. Jeśli masz z tym trudność, weź do ręki kubek z ciepłym napojem albo tuż przed spotkaniem umyj dłonie w gorącej wodzie. To również jeden ze sposobów na stres!

Zadbaj o siebie! Przed ważnym spotkaniem idź do fryzjera, zaplanuj w co się ubierzesz i jakie założysz buty. Ten ostatni dodatek bardzo często wpływa na to, jak postrzegają nas inni. Twoja odzież powinna być schludna, elegancja i dopasowana! Twój garnitur lub garsonka nie mogą być zbyt luźne. Z badań bowiem wynika, że osoby w dopasowanym ubraniach sprawiają wrażenie pewnych siebie, przebojowych i odnoszących sukcesy.

Staraj się dopasować do rozmówcy. Upodobnienie się sposobem mówienia, gestykulacji czy poruszania się do drugiej strony to niemalże pewny sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Większość z nas czuje się dobrze wśród osób, które nas rozumieją.

Nie bierz siebie zbyt poważnie! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spotkania biznesowego, a nawet randki, nie mów tylko i wyłącznie o swoich zaletach. Miej do siebie i swoich wad odpowiedni dystans, dzięki któremu wydasz się drugiej stronie bardziej autentyczny i po prostu ludzki.

Nie spóźnij się na spotkanie.

Nie kłam. Jeśli czegoś nie wiesz albo nie jest to Twoją kompetencją, nie udawaj, że jest inaczej. Nie od dziś wiadomo, że kłamstwo ma krótkie nogi.

Pierwsze wrażenie w internecie

Żyjemy w czasach, gdy wiele rozmów kwalifikacyjnych, pierwszych randek i transakcji odbywa się online. To wiąże się z wieloma problemami, bo jak wykazują badania naukowców, o wiele trudniej jest zrobić dobre pierwsze wrażenie w internecie. Tym bardziej, że tak naprawdę pierwsze wrażenie odbywa się bez naszego udziału. Wystarczy, że potencjalna dziewczyna czy chłopak, szef lub kontrahent wejdzie na nasze konto w social mediach. To ono często zastępuje realny efekt pierwszego wrażenia. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swój wizerunek w sieci, a na kontach społecznościowych być po prostu sobą. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Fan Dam
4 lata temu
Zależy co się wrazi
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Fan Dam
4 lata temu
Zależy co się wrazi