Czy wyjazd w delegację nie powinien być liczony podwójnie? Czy po takim wyjeździe nie powinien przysługiwać dzień wolny od pracy?
Kodeks pracy nie zawiera żadnych norm prawnych, które nakazywałyby liczyć dzień pracy w delegacji podwójnie. Nie obowiazuje również zasada, że po wyjeździe w delegację pracownikowi powinien przysługiwać dzień wolny od pracy. Kodeks pracy oraz wydane na jego podstawie akty wykonawcze precyzyjnie określają świadczenia, jakie przysługują pracownikom w zwiazku z wykonywaniem zadań służbowych. Najważniejsze znaczenia ma tutaj art. 77[5] Kodeksu pracy oraz § 3 Rozporzadzenie Ministra Pracy i Polityki Spolecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należnosci przysługujacych pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budzetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, które stanowia:
Art. 775. § 1. Pracownikowi wykonujacemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbowa.
§ 3. Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1) przejazdów;
2) noclegów;
3) dojazdów srodkami komunikacji miejscowej;
4) innych udokumentowanych wydatków, okreslonych przez pracodawce odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
W tej sytuacji o dzień wolny pracownik mógłby się starać tylko wówczas, gdyby delegacja miała miejsce w dniu wolnym od pracy albo podczas pracy w delegacji miała miejsce praca w godzinach nadliczbowych.
Lex Group
Zobacz też:
TATA ZOSTAJE MAMĄ
DOSTAJĘ NIŻSZĄ PENSJĘ