Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

0
Podziel się:

Pracujesz na umowę o pracę na czas określony i nagle decydujesz się ją rozwiązać. Czy możesz to zrobić i jak skorzystać poprawnie z tego prawa? Co w przypadku, gdy to pracodawca chce zrezygnować z twoich usług?

Jak obliczyć okres wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony?
Jak obliczyć okres wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony? (iStock.com, Chainarong Prasertthai)

Umowa o pracę na czas określony choć jak sama nazwa wskazuje jer zawarta na określony czas, to może być rozwiązania w każdym momencie. Rozwiązania takiego może dokonać tak samo pracownik, jak i pracodawca.

W przypadku umowy o pracę na czas określony trzeba pamiętać, że w większości przypadku trzeba będzie zachować okres wypowiedzenia takiej umowy. Określony jest on już w momencie podpisywania samej umowy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od tego, jak długo pracujemy u konkretnego pracodawcy. Im staż będzie dłuższy, tym okres wypowiedzenia też będzie dłuższy.

Warto wiedzieć, ze pracownik ma prawo zrezygnowania z pracy w każdym momencie. Żeby to zrobić, musi przekazać pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony. Musi jednak w takiej sytuacji przestrzegać okresów wypowiedzenia.

Jeżeli pracownik chciałby szybciej podjąć się nowego zatrudnienia, ponieważ dostał na przykład inną, korzystniejszą ofertę pracy i nie za bardzo jest zainteresowany świadczeniem pracy w okresie wypowiedzenia, może spróbować rozwiązać dotychczasową umowę wykorzystując tryb porozumienia stron. Wówczas pracownik i pracodawca sami ustalają datę zakończenia czasu trwania umowy.

Jak obliczyć okres wypowiedzenia?

Prawo ustala określone okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony:

  • 2 tygodnie – w przypadku pracowników zatrudnionych krócej niż pół roku;
  • Miesiąc – gdy w konkretnej firmie pracujemy więcej niż pół roku ale mniej niż trzy lata;
  • 3 miesiące – gdy w firmie pracujemy dłużej niż 3 lata.

Ustalając okres wypowiedzenia, trzeba dobrze zrozumieć określenie "zatrudnienie u danego pracodawcy". Rozumie się przez niego cały okres zatrudnienia w danej firmie, bez względu na możliwe po drodze przerwy. W niektórych przypadkach do całego okresu zatrudnienia można też doliczyć okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, w przypadku, gdy jego zmiana wynikła na skutek przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Gdy o to wiemy, łatwiej będzie nam wyliczyć okres wypowiedzenia.

Jeśli umowa zawarta była wcześniej niż 22 lutego 2016 roku, to ustawodawca przewidział przepisy przejściowe związane z okresami wypowiedzenia. Przewidują one, żeby ustalać długość okresu bez brania pod uwagę stażu pracy u danego pracodawcy, który przypadał na czas przed 22 lutego 2016 roku. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę, ustalając staż pracy, wyłącznie wcześniejsze zatrudnienie na czas określony.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony ze strony pracodawcy

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak ustalić okres wypowiedzenia, gdy umowę rozwiązuje pracownik. A co w sytuacji, gdy chce tego dokonać pracodawca? W takim przypadku zawsze trzeba pamiętać, że pracodawca nie musi podawać przyczyny rozwiązania takiej umowy z pracownikiem, gdy wręcza mu wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony może być skrócony. Żeby to zrobić trzeba bezpośrednio z pracodawcą ustalić warunki takiego odstępstwa.

Jeśli pracodawca chciałby z własnej woli szybciej "wypuścić" pracownika, tak żeby nie wykorzystywać całego okresu wypowiedzenia, to również może go skrócić. Najczęściej dochodzi do tego w sytuacji, gdy pracodawca nie jest zadowolony z pracy podwładnego. Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli mamy do czynienia z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, to może to oznaczać straty dla przedsiębiorcy. W takim wypadku lepiej skrócić okres wypowiedzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)