Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Oddelegowanie pracownika. Na czym polega?

1
Podziel się:

Pracownik, który jest związany stosunkiem pracy, ma wyraźnie określone miejsce, w którym ją wykonuje. Istnieje jednak możliwość, że będzie wykonywał inną pracę niż ta w umowie o pracę. Zobacz, jak działa oddelegowanie pracownika.

Oddelegowanie nie jest tym samym co delegacja
Oddelegowanie nie jest tym samym co delegacja (pixabay.com / CC0)

Pracownik, który podpisał umowę o pracę, wykonuje ją w określonym miejscu i czasie. Warunki te muszą być zgodne z tym, co zapisano w umowie o pracę. Może się jednak okazać, że pracodawca ma czasową potrzebę przeniesienia pracownika do innej pracy. Prawo zezwala na takie przeniesienie. To tzw. oddelegowanie pracownika. Dzięki temu nie trzeba wypowiadać dotychczasowej umowy.

Jak długie może być oddelegowanie pracownika?

W przypadku, gdy pracodawca ma potrzebę, by skierować pracownika do innej pracy, niż ta, na którą się umówił, podpisując z pracownikiem umowę o pracę, musi zastosować oddelegowanie pracownika. Ważne jest by praca, do której będzie przeniesiony odpowiadała jego kwalifikacjom. Oddelegowanie pracownika nie może być dłuższe niż 3 miesiące w roku.

Ważne jest też to, że w czasie oddelegowania nie można obniżyć pracownikowi wynagrodzenia. Delegowanie można podzielić na części. Nie trzeba więc całego 3-miesięcznego okresu wykorzystać na raz. Ważne, by w czasie roku kalendarzowego łączny czas oddelegowanie nie przekroczył 3 miesięcy. Gdy oddelegowanie trwa dłużej, to pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania od pracodawcy. Wszystko dlatego, że ten źle wykonuje swoje obowiązki jako pracodawca. Warto wiedzieć, że pracownik nie może być oddelegowany do pracy, która będzie dla niego poniżająca. Nie jest też możliwe powierzenie pracy, której nie będzie w stanie wykonywać.

W sytuacji, gdy pracownik i pracodawca wzajemnie ustalą, to można powierzyć pracownikowi inne obowiązki przez dowolny czas, przekraczający wspomniane 3 miesiące. Wtedy najlepiej jest przygotować aneks do umowy o pracę.

Oddelegowanie pracownika a delegacja

Oddelegowanie nie jest tym samym co delegacja. Delegacja jest to podróż służbowa. W przypadku podróży służbowej pracownik może skorzystać z kilku przywilejów. Chodzi np. o diety. Gdy natomiast pracownik jest delegowany, to należą mu się przywileje związane ze stosunkiem pracy. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma pojęciami jest to, że w przypadku podróży służbowej pracownik wykonuje zadania poza stałym miejscem wykonywania pracy. Oddelegowanie pracownika ma za zadanie zmienić stałe miejsce, w którym jest wykonywana praca. Innymi słowy, jeśli miejsce wykonania pracy się nie zmienia, to jest to podróż służbowa.* Gdy zmienia się stałe miejsce pracy, to mówimy o oddelegowaniu*.

Czy pracownik musi wyrazić zgodę na oddelegowanie?

Pracownik musi zgodzić się na oddelegowanie, jeśli jest ono przeprowadzone zgodnie z zasadami kodeksu pracy. Chodzi głównie o to, że przeniesienie musi skutkować tym, że pracownik będzie wykonywał zadania zgodnie z kwalifikacjami, a jego wynagrodzenie nie będzie obniżone. Jeśli w takiej sytuacji pracownik odmówiłby przeniesienia, grozi mu wypowiedzenie umowy. Nawet jeśli w takiej sytuacji pracownik chciałby się odwołać przed sądem, to nie ma podstawy prawnej, która pozwoli podważyć decyzję pracodawcy.

W przypadku jednak, gdy to oddelegowanie zostało przeprowadzone wbrew przepisom, pracownik może go odmówić. Wtedy pracodawca nie może zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Zib
2 lata temu
Od grudnia 2020 pracuję w Niemczech w delegacji czy tak można.