Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Multitasking – co to jest?

1
Podziel się:

Multitasking to inaczej wielozadaniowość, czyli umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie. Jeszcze do niedawna multitasking uznawany był za zaletę. Dziś odchodzi się od takiego myślenia. Wielu ekspertów jest zdania bowiem, że multitasking ma negatywny wpływ na karierę.

Multitasking – co to jest?
Multitasking – co to jest? (Pexels)

Multitasking to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego i oznacza wielozadaniowość, czyli umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie. W praktyce multitaskingiem nazwać można np. rozmawianie przez telefon przy jednoczesnym odpisywaniu na maile, analizowanie budżetu, a w tym samym czasie uczestniczenie w ważnej telekonferencji. Jednak wielozadaniowość dotyczyć może nie tylko pracy zawodowej. Multitasking działa także w życiu codziennym, gdy przygotowując posiłek jednocześnie oglądamy telewizję, albo gdy prowadzisz samochód i poprawiasz makijaż.

Multitasking, który swoją nazwę zaczerpnął z języka programistów i był ściśle związany z pracą komputera, przez wiele lat uznawany był za zaletę. Jednak ostatnie badania wykazały, że multitasking może negatywnie wpływać na wydajność pracownika, a tym samym na rozwój jego kariery i rozwój firmy, w której pracuje.

Multitasking – negatywny wpływ

Człowiek to nie komputer – twierdzi coraz więcej badaczy, zwracając uwagę na negatywne skutki multitaskingu. Wykonując wiele czynności na raz, pracownik popełnia znacznie więcej błędów, a czas wykonywania poszczególnych czynności wydłuża się. Multitasking, który ściśle związany jest z modą na open space’y, nie sprzyja koncentracji i efektywności. Wielu ekspertów uważa także, że jeśli multitasking staje się naszą codziennością, a my dzień w dzień wykonujemy kilka czynności jednocześnie, dochodzi do trwałego upośledzenia mózgu. Oczywiście są takie zadania, które nie wymagają naszej stuprocentowej uwagi i możemy je wykonywać w parze z inną czynnością. Wystarczy wspomnieć o jedzeniu przekąsek podczas oglądania meczu, prasowaniu ubrań przy jednoczesnym słuchaniu radia czy kąpaniu się przy jednoczesnym czytaniu książki. Jednak gdy jakieś zadanie wymaga od nas skupienia i zaangażowania, warto skupić się tylko na niej, by wykonać je szybciej i po prostu z lepszym skutkiem.

W dzisiejszych czasach, gdy multitasking jest tak powszechnym zjawiskiem, czasami trudno nam sobie wyobrazić wykonywanie tylko jednej czynności na raz. Jednak wielu ekspertów jest zdania, że właśnie tak powinniśmy pracować, rezygnując z wielozadaniowości.

Multitasking – jak ograniczyć wielozadaniowość i pracować oraz żyć efektywniej?

Chcesz zrezygnować z multitaskingu i wrócić do systemu, w którym skupiasz się tylko na jednej ważnej czynności jednocześnie? Nie będzie to łatwe, a najważniejszym słowem w tym ćwiczeniu będzie pełna samoświadomość i konsekwencja.

Ważne, by ustalać sobie z góry plan działania. Każde zadanie zapisuj w terminarzu lub telefonie i planuj, ile średnio może zająć Ci czasu. Działaj według planu. Ważne, byś pamiętał o przerwach na odpoczynek czy drzemkę, dzięki czemu Twój umysł odpowiednio się zregeneruje. Jeśli wykonujesz ważne zadanie z listy, nie czytaj maili, nie odbieraj telefonów i nie jedz posiłków. Skup się na czynności i poświeć jej sto procent Twojego czasu.

Ważne, byś pracował w blokach czasowych. Wielu badaczy jest zdania, że ludzki mózg potrafi się skupić na jednej czynności około 1,5 godziny. Po tym okresie powinieneś zrobić sobie przerwę, a potem przejść do kolejnej czynności. Jeśli trudno ci jest zapanować nad czasem, nastawiaj budzik w telefonie. Rozpoczynaj dzień od najtrudniejszego zadania. Wielu ekspertów poleca także technikę dni tematycznych, czyli zaplanowanie całego tygodnia tak, by każdego dnia wykonywać czynności z podobnej grupy – np. w poniedziałek realizujesz analizy, we wtorek planujesz spotkania, a w piątek prowadzisz negocjacje. Ta technika szczególnie sprawdza się w pracy freelancerów. Zastanów się, co najbardziej rozprasza cię w pracy i zrezygnuj z tego – wycisz telefon, wyłącz komunikatory w laptopie, znajdź miejsce, w którym możesz się skupić.

Ciekawą techniką jest Pomodoro, która zaleca dzielenie czasu pracy na 25-minutowe interwały. Eliminujemy wszelkie rozpraszacze i nastawiamy budzik lub telefon na 25 minut, by w pełni skupić się na jednym, konkretnym zadaniu.

Znajdź czas na odpoczynek i traktuj go jak priorytetowe i ważne zadanie, dzięki któremu efekty innych zadań będą lepsze. Poza pracą szukaj zajęć, które będziesz mógł wykonywać na sto procent, odzwyczajając się tym samym od multitaskingu – pływanie, malowanie, granie na instrumencie.

Uświadom sobie, że multitasking daje nam poczucie wszechmocy, ale jest tylko złudzeniem. Współcześni badacze nazywają multitasking permanentnym stanem rozproszenia uwagi, który nie sprzyja naszej karierze, zdrowiu i życiu.

Wykonanie dobrze jednego zadania daje o wiele więcej satysfakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Spec jt
4 lata temu
Wszystko zalerzy od wykonywanego zawodu. Multitasking to podstawa w pracy informatyka nie mylić z programistą
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Spec jt
4 lata temu
Wszystko zalerzy od wykonywanego zawodu. Multitasking to podstawa w pracy informatyka nie mylić z programistą