Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Mobbing – co to jest? Co za to grozi?

6
Podziel się:

Mobbing to według polskiego prawa wszystkie działania i zachowania względem pracownika, które mogą szkodzić pracownikowi. Co ważne według artykułu 943 kodeksu pracy muszą one cechować się uporczywością oraz długotrwałym nękaniem.

Mobbing – co to jest? Co za to grozi?
Mobbing – co to jest? Co za to grozi? (money.pl, Rafał Parczewski)

 Mobbing – co to jest? Co za to grozi?

Mobbingiem jest również straszenie, wywieranie nadmiernej presji, poniżanie i ośmieszanie pracownika, obniżanie jego samooceny oraz przydatności zawodowej. Przepisy stanowią też, że rodzajem mobbingu jest również odseparowywanie czy izolowanie pracownika od reszty współpracowników czy zespołu.

Tyle definicja ustawowa z kodeksu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy za mobbing uważają też po prostu łamanie praw pracowniczych.

Choć definicja mobbingu wydaje się szeroka, to jednak mobbing przed sądem pracy trudno udowodnić. Według danych Ministerstwa sprawiedliwości od początku do końca września 2019 w polskich sądach było 495 spraw o odszkodowania lub zadośćucznienei za mobbing. Ile z nich jest rozstrzyganych na korzyść pracowników? Kilka lat temu odsetek ten był mniejszy niż 10 proc.

Aby udowodnić mobbing trzeba pamiętać, że trzeba zebrać dowody. Po pierwsze muszą one udowadniać, że złe traktowanie pracownika musiało być długotrwałe, a nie były to pojedyncze przypadki. Mobbingiem nie jest brak porozumienia ze współpracownikami czy przełożonym, ale działanie, które może wyrządzić pracownikami szkody.

Przejawami mobbingu może być więc: agresja, krzyki, arogancja, szantaże, wyśmiewanie, ośmieszanie. Trzeba pamiętać, że mobbingującym nie zawsze jest szef, równie dobrze według prawa może to być szeregowy pracownik.

Jak i gdzie zgłosić mobbing?

Pracownik, który uważa, że jest mobbingowany powinien najpierw zgłosić tę sprawę swojemu przełożonemu (w przypadku, gdy krzywdzącym jest szef, należy skierować się do jego przełożonego) lub działowi HR. Jeśli to nie poskutkuje, powinien udać się do sądu lub Państwowej Inspekcji Pracy. Tam pokrzywdzony może domagać się zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę lub uzyskać odszkodowanie za straty psychiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
daga
8 miesięcy temu
U mnie sprawa miała finał w sądzie. Reprezentował mnie adwokat Cejrowski. Spisał się doskonale, a mój koszmar się skończył.
Anna
rok temu
Chciałam zapytać? Sprzątam w pewnej firmie którą zarządza małżeństwo są to ludzie nigdy z niczego niezadowoleni.Codziennie rano myję po nich pozostawione naczynia te z obiadu też prawie codziennie pod biurkiem pani prezesowej usiłuje usunąć na kolanach czarne krechy zrobione obcasami co dzień też są wysypane kułeczka z dziurkacza kiedy pani była o coś zła kazała mi czyścić w szparach przelewowych w zlewach rozmawia ze złością a i krzyczy też po 10 latach pracy zauważyłam że nauczyłam się kląć i biorę tabletkę na uspokojenie gdy wychodzę do pracy boję się po co kolwiek iść do nich czy to jest mobbing czy nie?
EM Q
rok temu
Autor artykułu powinien się zapoznać z tematem. Nie ma w Kodeksie pracy art. 943.... PIP nie rozstrzyga w sprawach mobbingu... Kompetencje w tym zakresie ma jedynie Sąd.
Kji
rok temu
Zanim napisze się artykuł warto zapoznać się z tematem - mobbing to nie tylko pokrzywdzony pracownik; mobbing to też linia pracownik-przelożony. I w Polsce jest tego co raz więcej.
wertgyh
rok temu
... i pozew na drodze cywilnej za mobbing..