Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Minimalna stawka godzinowa w 2019 roku

6
Podziel się:

Minimalna stawka godzina za pracę w 2019 roku wzrosła z ubiegłorocznej wartości 13,70 złotych brutto do kwoty 14,70 złotych brutto. Taka stawka godzinowa obowiązuje w przypadku określonych umów o charakterze cywilnoprawnym.

Ile wynosi płaca minimalna?
Ile wynosi płaca minimalna? (Pixabay.com)

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że minimalne wynagrodzenie brutto z tego powodu wzrośnie do kwoty 2250 złotych. W Polsce około półtora miliona pracowników zarabia wynagrodzenie minimalne. Jest to 13 procent pracujących Polaków w przeliczeniu na pełne etaty.

Jednocześnie należy pamiętać, że ta podwyżka, chociaż finansowana bezpośrednio z kieszeni pracodawców, nie jest jednocześnie bez znaczenia dla budżetu państwa. Skorelowanych jest z nią wiele wartości, takich jak świadczenia i składki finansowane z budżetu państwa, których wysokość ustala się w oparciu o minimalną stawkę godzinową.

Warto przypomnieć, że minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych została wprowadzona niedawno, bo dopiero w 2017 roku. Od tego czasu pracodawcy nie mają pełnej dowolności w zakresie ustalania wynagrodzenia dla pracowników.

Miało to za zadanie zlikwidować nadużycia w zakresie podpisywania umów cywilnoprawnych. Często zdarzało się bowiem tak, że pracownicy byli zatrudniani w oparciu o umowę zlecenie, a nie umowę o pracę, aby zminimalizować koszty pracodawcy, co prowadziło do wielu patologii.

W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 złotych brutto, co jest wzrostem o 150 złotych w porównaniu do ubiegłego roku. Warto zauważyć, że w 2009 roku jej wysokość wynosiła 1276 złotych. Nawet biorąc pod uwagę inflację i ciągle wzrastające koszty życia, zmiana ta jest znacząca i z pewnością zauważalna. W przyszłości związki zawodowe domagają się jeszcze większych wzrostów minimalnego wynagrodzenia.

Od czego zależy minimalna stawka godzinowa?

Oczywiście zakłada się, że nie jest to koniec przewidywanych podwyżek. Minimalna stawka godzinowa będzie wzrastała, o ile pracownicy będą podnosić swoje kwalifikacje, a także wzrastać będą nakłady finansowe na nowocześniejsze linie produkcyjne.

Polityka gospodarcza kraju jest jednak na tyle nieprzewidywalna, że przedsiębiorcy obawiają się kolejnych zmian. Zmiany prawa w Polsce w ostatnich latach następują bardzo szybko. Z tego powodu w Polsce nadal najmniej inwestuje się w całym regionie Europy.

Kolejne zmiany

Resort Pracy i Polityki Społecznej przygotował równocześnie projekt kolejnej ustawy, która miałaby zmieniać zasady wyliczania wartości minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z nimi, do pensji minimalnej nie miałby już być wliczany dodatek uzyskiwany z tytułu stażu pracy. Zmiany te nie czekają nas jeszcze w tym roku, ale wejść mają od 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie do ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się dodatku z tytułu pracy w nocy, nadgodzin, nagród jubileuszowych oraz odprawy emerytalnej i rentowej.

Nowelizacja ustawy zgodna ma być ze zmieniającymi się oczekiwaniami społecznymi. Było bowiem tak, że czasami pracownicy z długim stażem otrzymywali niższą pensję zasadniczą od osób dopiero rozpoczynających pracę, ponieważ do wyliczeń doliczano dodatek za wysługę lat.

Aby prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie pracownika, bierze się pod uwagę wypłacone w danym miesiącu i przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia, a także inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
WYRÓŻNIONE
Hej.
6 lat temu
14.70 x 1.23 ( ZUS płacony dodatkowo od tej wartości przez zleceniodawcę do ZUS ) to daje 18.08 i do tego vat ( 23 % ) co daje cenę minimalną za godzinę pracy na rynku detalicznym na poziomie 22,23 zł .... każda stawka niższa to kombinacja umowy zlecenia z umową o pracę w innej firmie lub zatrudnianie na czarno lub zatrudnianie osób niepełnosprawnych. A dla człowieka na rękę to 10 zł. Resztę bierze państwo ( podatki i ZUS ).
Stef
6 lat temu
Ustawa ustawa a pracownicy na umowie zleceniu dalej dostaja 13 brutto.ŻENADA....
Arleta
6 lat temu
Tylko żeby się ludziom od nadmiaru kasy w główkach nie poprzewracało
NAJNOWSZE KOMENTARZE (6)
Arleta
6 lat temu
Tylko żeby się ludziom od nadmiaru kasy w główkach nie poprzewracało
Blak Frajdej
6 lat temu
Zarabiamy coraz wiecej , mamy coraz wiecej kasy ktorej nie ma jak wydac , bo PIS sklepy pozamykal . Kasa jest inwestowana w nieruchomosci ( Adamowicz zgromadzil 17 mieszkan) ale ta banka wkrotce peknie i ludzie wyjda na ulice bo w niedziele chca do galeryji handlowych !
Tr13
6 lat temu
Sprawdźcie ile osób pracuje bez źadnej umowy
Jak
6 lat temu
CO TO ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE, PRYWACIARZ TO ZŁODZIEJ KAŻE PODPISYWAĆ NAJNIZSZA A RESZTĘ DAJE POD STOŁEM KIEDY TA PATOLOGIA SIĘ SKOŃCZY KONTROLOWAĆ POLSKIEGO HAMA I DO PUDŁA ZA OSZUSTWO PAŃSTWA I PRACOWNIKA KARA I KONTROLĘ POLSKIEGO PRYWACIARZA INACZEJ BEZ BATA ZAWSZE BĘDĄ OKRADA SPOLECZENSTWO
Stef
6 lat temu
Ustawa ustawa a pracownicy na umowie zleceniu dalej dostaja 13 brutto.ŻENADA....