Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

L4 na dziecko

3
Podziel się:

Rodzic, który pracuje na podstawie umowy o pracę, może skorzystać z dni wolnych, jeśli dziecko zachoruje. To zwolnienie lekarskie na dziecko. Nie jest ważne, na co choruje dziecko.

L4 na dziecko przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę
L4 na dziecko przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę (Shutterstock)

Umowa o pracę nakazuje świadczyć pracę w określonym miejscu i czasie. Najczęściej jest to realizowane w czasie określonym przez grafik pracy ustalony w każdej firmie. Pracownik etatowy nie może ot tak nie przyjść do pracy, a na każdy urlop pracodawca musi przecież wyrazić zgodę. Co więc zrobić w sytuacji, gdy dziecko nagle zachoruje, a pracownik musi pójść do pracy? Może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko, zwanego popularnie L-4 na dziecko.

Konieczność wzięcia wolnego do opieki nad dzieckiem pojawia się wtedy, gdy ono zachoruje, a jest zbyt małe, by zostać samo w domu. Oczywiście zakładając, że babci lub opiekunki nie ma w pobliżu, Kodeks pracy zezwala pracownikom na usprawiedliwioną nieobecność w pracy, której powodem jest konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia na chore dziecko ma zarówno matka, jak i ojciec. Trzeba jednak spełnić podstawowy warunek. Zakłada on, że muszą oni być ubezpieczeni w zakresie ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie takie pozwala na wypłatę zasiłku opiekuńczego. Ubezpieczeniem chorobowym podlegają wszyscy pracujący na umowie o prace. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo te pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogę opłacać składkę chorobową dobrowolnie.

Ile dni zwolnienia na dziecko?

Długość zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem nie jest dowolna. Zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat, rodzic może wykorzystać nawet 60 dni zwolnienia w ciągu całego roku. Jeśli dziecko jest starsze, wymiar takiego urlopu skraca się do 14 dni kalendarzowych. Warto wiedzieć, że długość zwolnienia na dziecko nie zależy od liczby dzieci.

Czy zwolnienie na dziecko jest płatne?

W czasie zwolnienia na dziecko rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które zwykle otrzymuje. Istotnym faktem jest to, że taki zasiłek jest wypłacany nawet wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie są osoby, które mogą zająć się dzieckiem w czasie jego choroby. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy dziecko, nad którym trzeba sprawować opiekę ma mniej niż 2 lata.

Zwolnienie lekarskie i urlop

Jeśli pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, ale dziecko zachoruje, to taki pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. W takiej sytuacji nie będzie jednak wypłacony zasiłek. Wszystko dlatego, że pracownik ma środki finansowe, by zapewnić dziecku opiekę dziecku. Trzeba bowiem przypomnieć, że przebywając na urlopie wypoczynkowym, dostaje wynagrodzenie.

Jak wziąć zwolnienie na dziecko?

Żeby skorzystać z możliwości opieki nad dzieckiem, które zachorowało, pracownik musi obowiązkowo przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie związane z koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Zwolnienie wypisuje lekarz. Zaznacza w dokumencie, kto będzie się dzieckiem opiekował. Dodatkowo pracownik musi przekazać pracodawcy druk ZUS Z-15. To wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo sprawdzenia, czy osoba, która pobiera zasiłek, wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem. Podstawową cechą zasiłku opiekuńczego jest bowiem zrekompensowanie rodzicowi utraconego zarobku w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Nie wolno więc w tym czasie wysłać dziecka do przedszkola lub szkoły, gdy była możliwość zostawienia go pod opieką babci albo opiekunki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Kobieta
2 lata temu
Prawo jest i przysługuje, jednak jak przychodzi co do czego to nawet w placówkach, w których płaci państwo, kierownictwo i dyrekcja ma zarzuty, że nie ma ciebie w pracy i lecą ci przez to po opinii we wszystkim. A współpracownicy no cóż kobiety są chyba najgorsze. Zapominają jak to było jak miały małe dzieci i im też było ciężko, lub miały to szczęście, że miały pomoc w postaci chętnej babci do pilnowania, lub męża pracującego zmianowo. A ja co mam posłać chore dziecko do przedszkola czy może samo zostawić w domu? Wiem jeszcze jeden komentarz i chyba zamiast do lekarza to pojadę do pracy i położę dziecko kierownictwu na biurku i powiem, że przyszłam do pracy jak chcieli, a pół przytomnym dzieckiem niech zajmie się kierownictwo lub współpracownicy.
GOSC
5 lata temu
ZUS KONTROLUJE A TAM PRACUJA LUDZIE KTORZY ZA WSZELKA CENE CHCA ZNISZCZYC ZYCIE LUDZKIE BEZDUSZNI ZIMNI A PRZECIESZ TEZ POLACY TO WLASNIE TAKA INSTYTUCJE JAK ZUS POWINNO SIE SKONTROLOWAC WYSZLY BY NA JAW ICH PRZEKRETY I OGLUPIANIE LUDZI OSZUKIWANIE ZANIZANIE SWIADCZEN RENTOWYCH I EMERYTALNYCH ZLE OBLICZANYCH
GOSC
5 lata temu
ZUS KONTROLUJE A TAM PRACUJA LUDZIE KTORZY ZA WSZELKA CENE CHCA ZNISZCZYC ZYCIE LUDZKIE BEZDUSZNI ZIMNI A PRZECIESZ TEZ POLACY TO WLASNIE TAKA INSTYTUCJE JAK ZUS POWINNO SIE SKONTROLOWAC WYSZLY BY NA JAW ICH PRZEKRETY I OGLUPIANIE LUDZI OSZUKIWANIE ZANIZANIE SWIADCZEN RENTOWYCH I EMERYTALNYCH ZLE OBLICZANYCH