Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

L4 na dziecko

2
Podziel się:

Rodzic, który pracuje na podstawie umowy o pracę, może skorzystać z dni wolnych, jeśli dziecko zachoruje. To zwolnienie lekarskie na dziecko. Nie jest ważne, na co choruje dziecko.

L4 na dziecko przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę
L4 na dziecko przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę (Shutterstock)
bESKWBIl

Umowa o pracę nakazuje świadczyć pracę w określonym miejscu i czasie. Najczęściej jest to realizowane w czasie określonym przez grafik pracy ustalony w każdej firmie. Pracownik etatowy nie może ot tak nie przyjść do pracy, a na każdy urlop pracodawca musi przecież wyrazić zgodę. Co więc zrobić w sytuacji, gdy dziecko nagle zachoruje, a pracownik musi pójść do pracy? Może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko, zwanego popularnie L-4 na dziecko.

Konieczność wzięcia wolnego do opieki nad dzieckiem pojawia się wtedy, gdy ono zachoruje, a jest zbyt małe, by zostać samo w domu. Oczywiście zakładając, że babci lub opiekunki nie ma w pobliżu, Kodeks pracy zezwala pracownikom na usprawiedliwioną nieobecność w pracy, której powodem jest konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia na chore dziecko ma zarówno matka, jak i ojciec. Trzeba jednak spełnić podstawowy warunek. Zakłada on, że muszą oni być ubezpieczeni w zakresie ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie takie pozwala na wypłatę zasiłku opiekuńczego. Ubezpieczeniem chorobowym podlegają wszyscy pracujący na umowie o prace. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo te pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogę opłacać składkę chorobową dobrowolnie.

bESKWBIn

Ile dni zwolnienia na dziecko?

Długość zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem nie jest dowolna. Zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat, rodzic może wykorzystać nawet 60 dni zwolnienia w ciągu całego roku. Jeśli dziecko jest starsze, wymiar takiego urlopu skraca się do 14 dni kalendarzowych. Warto wiedzieć, że długość zwolnienia na dziecko nie zależy od liczby dzieci.

Czy zwolnienie na dziecko jest płatne?

W czasie zwolnienia na dziecko rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które zwykle otrzymuje. Istotnym faktem jest to, że taki zasiłek jest wypłacany nawet wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie są osoby, które mogą zająć się dzieckiem w czasie jego choroby. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy dziecko, nad którym trzeba sprawować opiekę ma mniej niż 2 lata.

bESKWBIt

Zwolnienie lekarskie i urlop

Jeśli pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, ale dziecko zachoruje, to taki pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. W takiej sytuacji nie będzie jednak wypłacony zasiłek. Wszystko dlatego, że pracownik ma środki finansowe, by zapewnić dziecku opiekę dziecku. Trzeba bowiem przypomnieć, że przebywając na urlopie wypoczynkowym, dostaje wynagrodzenie.

Jak wziąć zwolnienie na dziecko?

Żeby skorzystać z możliwości opieki nad dzieckiem, które zachorowało, pracownik musi obowiązkowo przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie związane z koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Zwolnienie wypisuje lekarz. Zaznacza w dokumencie, kto będzie się dzieckiem opiekował. Dodatkowo pracownik musi przekazać pracodawcy druk ZUS Z-15. To wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

bESKWBIu

Wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo sprawdzenia, czy osoba, która pobiera zasiłek, wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem. Podstawową cechą zasiłku opiekuńczego jest bowiem zrekompensowanie rodzicowi utraconego zarobku w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Nie wolno więc w tym czasie wysłać dziecka do przedszkola lub szkoły, gdy była możliwość zostawienia go pod opieką babci albo opiekunki.

bESKWBIO
KOMENTARZE
(2)
GOSC
3 lata temu
ZUS KONTROLUJE A TAM PRACUJA LUDZIE KTORZY ZA WSZELKA CENE CHCA ZNISZCZYC ZYCIE LUDZKIE BEZDUSZNI ZIMNI A PRZECIESZ TEZ POLACY TO WLASNIE TAKA INSTYTUCJE JAK ZUS POWINNO SIE SKONTROLOWAC WYSZLY BY NA JAW ICH PRZEKRETY I OGLUPIANIE LUDZI OSZUKIWANIE ZANIZANIE SWIADCZEN RENTOWYCH I EMERYTALNYCH ZLE OBLICZANYCH
GOSC
3 lata temu
ZUS KONTROLUJE A TAM PRACUJA LUDZIE KTORZY ZA WSZELKA CENE CHCA ZNISZCZYC ZYCIE LUDZKIE BEZDUSZNI ZIMNI A PRZECIESZ TEZ POLACY TO WLASNIE TAKA INSTYTUCJE JAK ZUS POWINNO SIE SKONTROLOWAC WYSZLY BY NA JAW ICH PRZEKRETY I OGLUPIANIE LUDZI OSZUKIWANIE ZANIZANIE SWIADCZEN RENTOWYCH I EMERYTALNYCH ZLE OBLICZANYCH