Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Kwota brutto a netto. Rozróżnienie

1
Podziel się:

Jeśli ustalamy wynagrodzenie, to zawsze będzie ono kwotą brutto. To co wpływa na konto, jest kwotą netto. Jak rozróżnić brutto od netto? Dowiesz się z naszego materiału.

Przy podatku dochodowym przedsiębiorcy pojęcia kwot netto i brutto nie są adekwatne
Przy podatku dochodowym przedsiębiorcy pojęcia kwot netto i brutto nie są adekwatne (iStock.com)

Rozróżnienie kwoty brutto i netto zależy w dużej mierze czy mamy na myśli przedsiębiorcę, czy osobę prywatną, pracownika. Inaczej bowiem będziemy posługiwali się tym pojęciem, jeśli nie ma firmy, a inaczej prowadząc działalność.

Kwota netto w przypadku pracownika

Kwota netto jest to wartość, którą pracownik realnie otrzymuje za pracę. Inaczej mówi się, że jest to kwota „do ręki”. To tyle, ile faktycznie pojawia się na koncie.

Kwota brutto to przychód przed potrąceniem składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy i ewentualnie innych kosztów.

Weźmy np. pod uwagę umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, w której kwota brutto to 1000 zł. W takim wypadku wykonawca dzieła otrzyma „na rękę” 910 zł. W tym przypadku stosujemy bowiem 50 proc. koszty uzyskania przychodu. W związku z tym podatek liczymy od kwoty 500 zł. 18 proc. od tej wartości to 90 zł wiec wynagrodzenie netto wyniesie 910 zł. W przypadku umowy o dzieło nie płacimy składek ZUS.

To właśnie składki ZUS często decydują o tym jaka jest różnica między kwotą brutto a netto .

W przypadku umowy o pracę, kwota brutto wymieniona zawsze jest w umowie o pracę lub umowie zleceniu. Jest to pensja całkowita, razem z wszystkimi obciążeniami. Są to np. składki do ZUS i zaliczka na podatek dochodowy. Bezpośrednio od wynagrodzenia pracownika odejmujemy składki, które obciążają jego część wynagrodzenia (to połowa składki emerytalnej i rentowej oraz składka chorobowa i zdrowotna w całości). Od wynagrodzenia brutto potrąca się też całą zaliczkę na podatek dochodowy.

Składka na ubezpieczenie emerytalne to 19,52%. Po połowie płacona jest przez pracownika i pracodawcę. Jeśli mówimy o ubezpieczeniu rentowym, to składka wynosi 8%, z czego pracodawca płaci 6,5%, a pracownik 1,5%.

Od kwoty brutto odliczyć też trzeba składki na ubezpieczenie chorobowe. To 2,45% wynagrodzenia brutto. W całości pokrywane są przez pracownika. Dzięki niemu pracownik, który jest chory i nie może wykonywać pracy, otrzymuje zasiłek.
Składka zdrowotna to 9% wynagrodzenia. Jednak żeby ją obliczyć trzeba wynagrodzenie pomniejszych o sumę składek emerytalnej, rentowej i chorobowej.

Jeśli pracuje się zdalnie, np. z Polski dla zagranicznej firmy, to kwota netto i brutto będzie zwykle taka sama. Wszystko dlatego, że zagraniczna firma nie odprowadzi podatku w kraju siedziby. Przeleje całość kwoty i będzie chciała odprowadzić podatek samodzielnie w Polsce. Podobnie będzie w sytuacji, gdy klient to osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Osoba prywatna nie może bowiem odprowadzić za kogoś podatku ani składek ZUS.

Kwota brutto a netto w przypadku przedsiębiorcy

W przypadku przedsiębiorcy nie możemy mówić o netto i brutto przy podatku dochodowym, a także składek ZUS. Mówimy o tym tylko w przypadku różnicy dotyczącej podatku VAT. Gdy przedsiębiorca nie jest płatnikiem VAT, to różnica między netto, a brutto nie występuje. W przypadku usługi dla zagranicznego klienta, a przedsiębiorca płaci VAT, to i tu nie będzie różnicy między brutto, a netto. W takim wypadku wystawia się bowiem fakturę z tzw. odwrotnym obciążenie VAT. Wtedy nie dolicza się do ceny podatku VAT.

Jako przedsiębiorca trzeba płacisz oczywiście składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Jednak nie są one brane pod uwagę w rozumieniu netto, brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
zeflik
5 lata temu
Do brutto doliczcie składki odprowadzane przez pracodawcę i macie 'po ubruttowieniu', czyli tyle ile faktycznie zarabia pracownik. Teraz porównajcie z tym co dostajecie do rąsi i wychodzi, że 40% zrabowało państwo. Miłego dnia życzę.