Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Kto to jest wolny strzelec? Kto to jest freelancer?

0
Podziel się:

Wolny strzelec, który czasami z angielskiego freelancerem (w dosłownym tłumaczeniu znaczy to właśnie wolny strzelec), to osoba która pracuje na własny rachunek i nie ma stałego miejsca pracy. Tego typu zawody wykonują np. fotografowie.

Kto to jest wolny strzelec? Kto to jest freelancer?
Kto to jest wolny strzelec? Kto to jest freelancer? (Flickr, Olaf CC BY-ND 2.0 Flickr)

Ustawowego określenia i definicji wolnego strzelca w Polsce nie ma. Jeszcze 20-30 lat temu de facto takie zjawisko nie występowało, więc nikt go specjalnie nie regulował. Osoby będące freelancerami mogą więc pracować dorywczo, ale może to być też ich stałe źródło utrzymania. Czasami więc działają podpisując umowy o dzieło czy zlecenie, ale często też zakładają działalność gospodarczą. Ta druga opcja daje im ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne. Jest jednak kosztowniejsza, bo wymaga comiesięcznego regulowania opłat na ZUS.

Często praca freelancera łączona jest z tak zwanymi wolnymi zawodami. Ten rodzaj działalności wykonują więc fotografowie, graficy komupterowi, czasem prawnicy czy lekarze. Często jest to też pierwszy etap kariery. Zdarzają się jednak osoby, które uciekają od życia w korporacji i przechodzą na własny rachunek, czyli właśnie bycie wolnym strzelcem.

Freelancer to też zawód na stałe związany z rozwoje internetu w Polsce. Sieć dała bowiem z jednej strony łatwą możliwość reklamowania swoich usług, a z drugiej strony poszukiwania osób do pracy nad konkretnym projektem. Jednocześnie internet, idea startupów wymusiła cięcie kosztów i potrzebę znajdowania pracownika tylko na krótki czas.

Tego typu rodzaj pracy oznacza nieregularne wpływy do domowego budżetu. Wszystko uzależnione jest bowiem od tego czy uda się akurat znaleźć zlecenie na swoje usługi. Z drugiej strony stawki żądane przez kogoś kto jest wolnym strzelcem są zazwyczaj dużo lepsze niż gdyby tę samą pracę wykonywać na etacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)