Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Komu przysługuje dodatek stażowy?

14
Podziel się

Dodatek stażowy, potocznie określony dodatkiem za wysługę lat, wypłacany jest pracownikom "budżetówki" po przepracowaniu określonego czasu. Pozostali pracodawcy mogą z własnej woli wypłacać takie świadczenie. Komu ono przysługuje?

Dodatek stażowy popularnie nazywany jest dodatkiem za wysługę lat
Dodatek stażowy popularnie nazywany jest dodatkiem za wysługę lat
bDHMZcSZ

Zasady przyznawania dodatku stażowego

Pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek stażowy po skończeniu 5 lat pracy. Jego wysokość to 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy, aż do momentu, gdy osiągnie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek stażowy przysługuje też m.in. nauczycielom i urzędnikom, a także policjantom, żołnierzom zawodowym, pielęgniarkom i kolejarzom.

Jeżeli chodzi o nauczycieli, to zasady przyznawania dodatku stażowego są inne. Ta grupa pracowników podlega zapisom Karty Nauczyciela. Zgodnie z nimi otrzymują dodatek za wysługę lat od razu po czwartym roku pracy. Jego wysokość to 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Podobnie jak jest to w przypadku urzędników państwowych, wysługa lat nie może przekroczyć wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Kiedy nauczyciel jest zatrudniony w więcej niż jednej szkole, okresy stażu pracy ustala się oddzielnie dla każdego z nich.

bDHMZcTb

Dodatek stażowy wypłacany się zwykle jednocześnie z wynagrodzeniem zasadniczym. Jeżeli moment nabycie prawa do dodatku za wysługę lat następuje w trakcie miesiąca, to wypłata dodatku może być zrealizowana od następnego miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego dodatku. Podobnie sytuacja ma się z wypłatą* wyższego dodatk*u, do którego pracownik nabywa prawo. Jeśli zdarzy się, że uprawnienia do dodatku należą się pracownikowi od początku miesiąca, to wypłacony on będzie za ten konkretny miesiąc.

Dodatek stażowy w prywatnej firmie

A jak to jest z pracownikami prywatnych firm? W tym przypadku możliwość wypłacenia dodatku stażowego jest wyłącznie dobrowolną decyzją pracodawcy. Jeśli firma prywatna zdecyduje się wypłacać dodatek stażowy, to taką informację trzeba zawrzeć w wewnętrznym regulaminie albo po prostu w umowie o pracę z pracownikiem.

Dodatek stażowy w tym wypadku też jest wypłacany najczęściej z wynagrodzeniem zasadniczym. Świadczenie takie może przysługiwać także za czas, kiedy pracownik jest niezdolny do pracy w wyniku choroby lub w czasie gdy opiekuje się chorym członkiem rodziny i pobiera zasiłek chorobowy. Osoby, które pobierają zasiłek macierzyński, nie mogą otrzymywać jednocześnie dodatku za wysługę lat.

bDHMZcTh

Żeby obliczyć okresy pracy uprawniające do dodatku za wieloletnią pracę, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, od których zależą uprawnienia pracownicze. Okres urlopu macierzyńskiego w ogóle nie przerywa istniejącego stosunku pracy ani nie powoduje jego zawieszenia, jak to ma miejsce w przypadku urlopu wychowawczego. W związku z tym jego okres wlicza się do stażu pracy i do okresów uprawniających do dodatku stażowego i do innych okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych.

Urlop wychowawczy powoduje zawieszenie stosunku pracy na czas jego trwania. Jednak w dniu zakończenia tego urlopu jego okres wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze Oznacza to, że w tym dniu pracodawca ma obowiązek zaliczyć go do okresów uprawniających do dodatku stażowego.

Podatek od dodatku stażowego

Zaliczka na podatek dochodowy musi być odprowadzona od wynagrodzenia składającego się z płacy zasadniczej oraz dodatków – obowiązkowych oraz tych, które są wypłacane dodatkowo.

bDHMZcTC
KOMENTARZE
(14)
Sfrustrowany
2 lata temu
Normalnemu pracownikowi nie przysługuje bo nie pracuje w budżetowce.Świąteczne też mu nie przysługują tylko budzetówce . Mamy super zmianę która dzieli na lepszych i gorszych. Bardzo dziękuję naszym rządzącym .
Jola
rok temu
A dlaczego rząd nie stworzy takich przepisów pracy,które będą zobowiązywac każdego pracodawcę do wypłacania dodatku stażowego. Ja pracuję w zakładzie już 35 lat,jako pracownik produkcji i nie mam dodatku,a inne mam wliczane do najniższej krajowej,więc ja podwyżek nie odczuwam
Viola
rok temu
Pracuję w zawodzie sprzedawca 30 lat i zarabiam mniej niż 18 latka podejmująca pierwszą pracę ,bo nie płaci podatku .Czy to jest SPRAWIEDLIWE Ja musiałam się wykazać aby dostać żałosne 50 złotych do wypłaty a teraz młodzi za fri na dzień dobry mają dużo więcej . to się nazywa SPRAWIEDLIWOŚĆ ?
bDHMZcTD
Pracownik Pol...
rok temu
Pracuje 35 lat i zarabiam mniej niż nowo przyjęci i z tego co czytam również nie będę miała dodatku stazowego. Polfa Tarchomin - tu tylko się bawią i trwonia pieniądze ludzi ciężka pracujących przy najniższym wynagrodzeniu. Skandal.. Nie ma na nich kary
Megi
rok temu
Znowu niesprawiedliwość, w płaceniu stażowego. Stażowe powinno być płacone każdemu, w każdej firmie. Przepracowałam 25 lat, w różnych firmach, zatem powinnam mieć wypłacone stażowe za te lata. A nie, że po przepracowaniu 5 lat w jednej firmie. To co, w innych tylko leżałam i pachniałam. Cholera, nie ma sprawiedliwości, w tym kraju