Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator wynagrodzeń netto brutto – płaca minimalna. Zmiany w 2019 roku

0
Podziel się:

Od pierwszego stycznia 2019 roku zmieniła się wysokość płacy minimalnej. Poznaj wysokość nowego wynagrodzenia i jednocześnie wykorzystaj kalkulator wynagrodzeń netto brutto, żeby wiedzieć, jakiej kwoty na rękę należy się spodziewać.

W 2019 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 proc.
W 2019 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 proc. (flickr.com, https://www.flickr.com/photos/davedugdale)

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna jest ustalonym przez prawo najniższym poziomem wynagrodzenia. Dotyczy ona także najniższego możliwego wynagrodzenia za godzinę. Corocznie jest ono ustalane przez państwo. Osoba, która zatrudniona jest w legalny sposób, nie może zarobić poniżej tej kwoty.

Przy umowie zleceniu nie obowiązuje płaca minimalna, ale zastosowanie ma minimalna stawka godzinowa. Od 10 lat ta kwota brutto corocznie wzrasta.

Podwyżki płacy minimalnej

W 2018 roku wysokość płacy minimalnej, czyli najmniejszej możliwej stawki na umowie o pracę wynosiła 2100 złotych brutto. Natomiast najmniejsza stawka godzinowa to 13,70 złotych.

W 2019 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 proc., czyli 150 złotych. Minimalna stawka godzinowa to obecnie kwota 14,70 złotych.

Przy otrzymywaniu najniższego wynagrodzenia brutto, po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczek na podatek dochodowy, pozostaje pensja netto około 1634 złote. Od pierwszego dnia stycznia 2019 roku płaca minimalna stanowi 47,2 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za rok 2019. Na dokładne wyliczenie pozwala kalkulator wynagrodzeń netto brutto.

Przeciwko podwyżce płacy minimalnej o 150 złotych brutto protestowali pracodawcy. Proponowali oni, żeby wielkość pensji wzrosła o 117 złotych brutto. Jednocześnie związki zawodowe, takie jak Solidarność oraz OPZZ postulowały, aby wielkość płacy minimalnej w jak najszybszym tempie osiągnęła pułap 50 procent średniej pensji w gospodarce narodowej. Musiałaby ona wówczas wynieść około 2300 złotych brutto.

Kalkulator wynagrodzeń netto brutto – kiedy może się przydać?

Kalkulator wynagrodzeń netto brutto w sprawny sposób przeliczy wszystkie te wartości. Aby tego dokonać, należy podać kilka wartości takich jak rok podatkowy, którego dotyczy kalkulacja, czy wyliczona kwota ma być brutto, czy netto, z jakiego tytułu otrzymywane jest wynagrodzenie (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło)
, wysokość miesięcznego wynagrodzenia brutto lub netto.

Dodatkowe elementy niezbędne do prawidłowości wyliczeń to: praca poza miejscem zamieszkania, kwota wolna od podatku, wspólne rozliczanie z małżonkiem i podwyższone (autorskie) koszty uzyskania przychodu. Dzięki tym informacjom w kilka chwil otrzymać można szczegółowe wyliczenia i dokładnie poznać wartość kwoty netto i brutto.

W skład pensji brutto poza kwotą netto, czyli tą otrzymywaną bezpośrednio do portfela, wchodzą także składki i zaliczki na podatek dochodowy. Jest to ubezpieczenie zdrowotne, czyli składka na Narodowy Fundusz Zdrowia, umożliwiające bezpłatne korzystanie z państwowej służby zdrowia, a także składki na ZUS, czyli ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Wielkość tych składek oczywiście oblicza się procentowo od przychodu. Ich wysokość w przypadku pensji minimalnej będzie niezbyt wysoka, co później ma swoje odzwierciedlenie na przykład w kwocie otrzymywanej emerytury.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)