Pensja netto i brutto
Pensja netto to wynagrodzenie, które jest bezpośrednio wypłacane pracownikowi, po potrąceniu od niego wszystkich należnych obciążeń, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne, podatek dochodowy od osób fizycznych i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Pensja brutto to kwota, do której doliczane są te wymienione elementy. Rzeczywiste koszty pracodawcy ponoszone z powodu zatrudnienia pracownika są jednak jeszcze wyższe. Na umowie najczęściej podawana jest wartość brutto. Aby dowiedzieć się, ile tak naprawdę pieniędzy będzie się otrzymywać, konieczne jest wyliczenie. Kalkulator pensji znacznie to ułatwi.
Dodatkowo warto wiedzieć, że odprowadzane składki różnią się w zależności od tego, czy dany pracownik jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy jest z nim podpisana tylko umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Jednocześnie wielkość odprowadzanych składek jest także związana z wysokością otrzymywanego wynagrodzenia.
Kalkulator pensji w przypadku umowę o pracę
Przy umowie o pracę, kwota netto i brutto związana jest z odprowadzanymi od pensji składkami emerytalnymi, rentowymi i chorobowymi do ZUS-u, składkami zdrowotnymi do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zaliczkami na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Pensja brutto pracownika pomniejszana jest o część składki emerytalnej oraz rentowej, a dodatkowo o całość składki chorobowej i zdrowotnej.
Ubezpieczenie emerytalne to 19,52%. Kwota ta dzielona jest na pół i pokrywana solidarnie przez pracownika i pracodawcę. Ubezpieczenie rentowe to 8%. Pracownik pokrywa 1,5%, a pracodawca pozostałe 6,5%. Ubezpieczenie chorobowe to 2,45% wysokości pensji brutto i jest to płacone z pensji brutto pracownika. Ubezpieczenie zdrowotne to 9% pensji pomniejszonej o składki społeczne.
Zaliczki na podatek dochodowy, które wpłaca się do urzędu skarbowego, to wysokość pensji brutto zmniejszonej o składki społeczne i jednocześnie po odjęciu kosztów uzyskania przychodu wynoszących 111,25 dla osób mieszkających w tym samym mieście i 139,06 w przypadku dojazdu do pracy. Tę kwotę zaokrągla się i mnoży razy 18%. 18-procentowa stawka podatku progresywnego obowiązuje, jeżeli roczny dochód jest mniejszy niż 85 528 złotych. Powyżej tej kwoty jest to już 32%. Od uzyskanej kwoty odejmuje się jeszcze 46,33 złote, czyli miesięczną ulgę podatkową. Obowiązuje ona, jeżeli pracownik nie osiąga dochodów z jeszcze innych źródeł, na przykład nie jest dodatkowo przedsiębiorcą czy emerytem.
Oczywiście możliwe jest samodzielne wyliczenie swojej pensji brutto i netto. Jednak ręcznie jest to zadanie pracochłonne. Ułatwi to kalkulator pensji, który poda wszelkie oczekiwane wartości. Dzięki temu szybko wyliczyć można należną pensję również online. Podanie wartości brutto jest potrzebne w niektórych sytuacjach. Zawsze należy także znać propozycję pensji netto, aby móc negocjować jej wysokość z potencjalnym pracodawcą. Kalkulator pensji to także praktyczne narzędzie dla pracodawcy.