Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator brutto netto VAT. Wystawianie faktury końcowej

0
Podziel się:

Podatek od towarów i usług, który nazywany jest podatkiem VAT, jest to rodzaj daniny dotyczącej w równym stopniu sprzedawców oraz nabywców towarów i usług. Wartość podatku VAT doliczana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży.

Określanie wartości netto i brutto towarów oraz usług jest o wiele łatwiejsze z kalkulatorem VAT
Określanie wartości netto i brutto towarów oraz usług jest o wiele łatwiejsze z kalkulatorem VAT (Shutterstock.com)

Sposób rozliczania podatku VAT sprawia, iż w realny sposób wysokość podatku przerzucana jest na nabywcę towaru. VAT doliczany jest do produktu na każdym etapie jego wytwarzania. Przedsiębiorca, który rozlicza podatek VAT, opłaca jego wysokość uzależnioną od kwoty netto sprzedaży. Sprzedawca ma prawo również odliczyć podatek VAT, o ile wydatek, z którym jest związany VAT, powiązany jest z opodatkowaną działalnością. Podatek VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorcy, ponieważ koszty z nim związane przerzucone są na konsumenta.

Netto i brutto a podatek VAT

Kwota netto, która czasami widnieje w miejscu zakupu towaru, na przykład w hurtowniach obsługujących raczej przedsiębiorców, nie jest kwotą, którą ostatecznie zapłacić należy za towar. Doliczony do niej musi być także podatek VAT. Jego stawka jest różna. Najbardziej popularna jest ta wynosząca 23%. Dopiero po dodaniu jej do wartości przedmiotu, otrzymuje się ostateczną kwotę do zapłaty, czyli wartość brutto.

Kwota podatku VAT zależna jest od tego, czy przed zakupem lub sprzedażą uzgodniono cenę za towar w wysokości netto, czy w kwocie brutto. W tych przypadkach kalkulator brutto netto VAT będzie narzędziem, które ułatwi wystawienie faktury końcowej, a także poprawne rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Jak wyliczyć wartość VAT?

Wyliczenie wartości podatku VAT jest konieczne na przykład wówczas, kiedy to trzeba wystawić fakturę VAT. Wówczas konieczna jest znajomość stawki podatku odpowiedniego dla konkretnej transakcji:

  • stawka podatku VAT 23%;
  • stawka podatku VAT 8%;
  • stawka podatku VAT 5%;
  • stawka podatku VAT 0%.

VAT 0% odpowiedni jest dla transakcji zagranicznych. Stosuje się go również wtedy, kiedy powiązany jest z transportem morskim oraz lotniczym i w przypadku niektórych usług powiązanych z turystyką.

VAT 5% jest odpowiedni dla podstawowych produktów spożywczych, takich jak pieczywo, nabiał, mięso, produkty zbożowe oraz książki drukowane i elektroniczne, a także czasopisma specjalistyczne.

VAT 8% jest odpowiedni w przypadku remontów, budów, etc.

W większości pozostałych przypadków zastosowanie ma 23% stawka podatku VAT. W celu jej obliczenia należy kwotę brutto podzielić na 1,23 x 0,23.

Kalkulator VAT brutto netto

Dostępny bezpłatnie kalkulator stawek netto i brutto z faktur VAT jest niezbędny do przeliczenia kwot, które widnieją na fakturach o wartościach brutto oraz netto. To narzędzie jest dostosowane do aktualnie obowiązujących stawek VAT, a także do wartości sprzed 2010 roku.

Dzięki kalkulatorowi VAT można łatwiej określić wartość towarów oraz usług w kwocie netto albo brutto, zależnie od tego, która z tych wartości jest znana. Przepisy nie narzucają ograniczeń co do tego, czy wylicza się ją od kwoty brutto, czy netto. Wyliczenia w kalkulatorze umożliwiają wybranie kwoty netto, brutto lub VAT, zależnie która z tych wartości jest znana oraz wybrać odpowiednią stawkę VAT, najbardziej właściwą dla danego towaru lub usługi. Kalkulator VAT pozwala na wybranie stawki 5%, 8% i 23%. Skorzystać także można z archiwalnych stawek 3%, 7% oraz 22%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)