Czy w Dzienniku Ustaw znajdę ustawę regulujacą wymagane kwalifikacje na zajmowanych stanowiskach (mam na myśli wykształcenie)?
Nie ma jednego aktu prawnego, który okreslałby, jakie wykształcenie jest niezbędne do zajmowania określonego stanowiska. Oczywiście nie oznacza to, iż takie wymagania nigdzie nie obowiązuja. Precyzyjne warunki, jakie należy spełniać, by podjąć pracę na danym stanowisku, określają natomiast akty prawne dotyczace wykonywania określonych zawodów. Dotyczy to jednak tylko takich zawodów, do których dostep jest w jakiś sposób reglamentowana. Tytułem przykładu można wskazać, że art. 9 ustawy Karta Nauczyciela przewiduje, że stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:
1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje prace na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.
Z kolei art. 182 ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że licencje zawodowa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nadaje się osobie fizycznej, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) nie była karana za przestepstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestepstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przęstepstwa skarbowe;
3) posiada wyższe wykształcenie;
4) ukończyła studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami;
5) odbyła praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomosciami.
Należy podkreślić, że zajmowanie wiekszości stanowisk nie jest ograniczone żadnymi rygorami. Przed podjęciem starań o zatrudnienie na danym stanowisku należy jednak upewnić się, czy do zajmowania tegoż stanowiska nie jest wymagane spełnienie jakichś szczególnych przesłanek.
Lex Group
Zobacz też:
PENSJA ZA DELEGEACJE
DOSTAJĘ NIŻSZĄ PENSJĘ