Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Holding – co to jest? Holding finansowy

0
Podziel się:

Holdingiem nazywa się grupę spółek, które są ze sobą powiązane kapitałowo lub personalnie. Najczęściej w ramach holdingu występuje jedna główna spółka, która wpływa na pozostałe.

Holding – co to jest? Holding finansowy
Holding – co to jest? Holding finansowy (GETTY, Sergei Karpukhin/TASS, Sergei Karpukhin)

Holding – co to jest? Holding finansowy

Holdingu dotąd stricte nie ujęto w polskim prawodawstwie. Kodeks spółek handlowych dotąd nie zawiera precyzyjnych wytycznych co do tego czym jest i na jakich zasadach działają holdingi. Na początku należy wyróżnić dwie główne formy działania tego typu grup spółek.

Po pierwsze to holdingi faktyczne to te, które swoje działania opierają na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakładają one więc, że w ramach holdingu nie musi być powiązania kapitałowego. Drugą, znacznie częściej występującą, formą są holdingi faktyczne, w których mamy połączenie spółek siecią powiązań kapitałowych

Według przygotowywanej nowelizacji prawa spółki zależne wobec holdingu będą zmuszone w swej działalności do kierowania się interesem grupy, z wyłączeniem sytuacji w której naruszałoby to interes wierzycieli lub mniejszościowych akcjonariuszy. Według przepisów w ramach holdingu spółki zależne będą zmuszone do wykonywania poleceń spółki dominującej. Także zarząd i rady nadzorcze będą obligatoryjnie podlegać pod główną spółkę.

Takie podejście do holdingu sprawi, że więzi pomiędzy poszczególnymi spółkami zostaną zacieśnione. Dotychczas w ramach holdingu spółki choć były kapitałowo zależne od spółki-matki, to zachowywały niezależność.

Kiedy możemy mówić o holdingu?

W holdingu najczęściej podmiot dominujący kontroluje jedną, kilka lub kilkanaście innych spółek. Mogą one, ale nie muszą, mieć tego samego prezesa lub rady nadzorcze. Kluczowe jest jednak posiadania większościowego pakietu akcji spółek zależnych.

Dlaczego firmy decydują się na działanie w ramach holdingu? Kluczowe jest tu efektywne zarządzanie i optymalizacja kosztów. Spółki-córki mogą jednocześnie świadczyć usługi na rzecz spółki-matki, ale jednocześnie wykorzystywać swój potencjał oferując produkty i obsługę innym podmiotom. Drugą kluczową sprawą w działaniu holdingu jest zmniejszanie ryzyka działalności. Jeśli firmy działają na różnych rynkach, to w przypadku załamania jednego, pozostałe mogą starać się jej pomóc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)