Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Histereza – co to jest?

0
Podziel się:

Histerezą określa się zjawisko, w którym zmiana części parametrów nie powoduje natychmiastowej zmiany stanu lub właściwości. W uproszczeniu polega to na opóźnionej reakcji na zachodzące zmiany. Samo słowo histereza wywodzi się z języka łacińskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „coś co następuje później”.

Histereza – co to jest?
Histereza – co to jest? (Unsplash.com)

Histereza – co to jest?

Choć histereza dotąd była uważana jako zjawisko fizyczne, związane na przykład z polem magnetycznym, to określenie to zostało zapożyczone przez socjologów i ekonomistów. Mamy więc do czynienia także z histerezą społeczną.

Oznacza się tak stan w którym gospodarka zachowuje długookresową równowagę dzięki wydarzeniom, które dzieją się w krótkim okresie. Jak przykład histerezy społecznej można podać problem bezrobocia.

Według naukowców, którzy zaczęli badać problem zmniejszonego popytu na pracę w latach 80. w Europie Zachodniej i USA, poziom bezrobocia nie wynika tylko z bieżącej sytuacji, ale także z tego co działo się wcześniej.

Temat ten opisali w 1990 roku ekonomiści Carlin i Soskice, którzy zauważyli, że w przypadku kryzysu gospodarczego (czyli spadku popytu) firmy, nie tylko dokonują zwolnień, ale w pierwszej kolejności pozbywają się maszyn, nie inwestują też w nowe urządzenia. W momencie kiedy spadek popytu mija trudno im powrócić do dawnych mocy produkcyjnych i zwiększyć zatrudnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)