Histereza – co to jest?
Choć histereza dotąd była uważana jako zjawisko fizyczne, związane na przykład z polem magnetycznym, to określenie to zostało zapożyczone przez socjologów i ekonomistów. Mamy więc do czynienia także z histerezą społeczną.
Oznacza się tak stan w którym gospodarka zachowuje długookresową równowagę dzięki wydarzeniom, które dzieją się w krótkim okresie. Jak przykład histerezy społecznej można podać problem bezrobocia.
Według naukowców, którzy zaczęli badać problem zmniejszonego popytu na pracę w latach 80. w Europie Zachodniej i USA, poziom bezrobocia nie wynika tylko z bieżącej sytuacji, ale także z tego co działo się wcześniej.
Temat ten opisali w 1990 roku ekonomiści Carlin i Soskice, którzy zauważyli, że w przypadku kryzysu gospodarczego (czyli spadku popytu) firmy, nie tylko dokonują zwolnień, ale w pierwszej kolejności pozbywają się maszyn, nie inwestują też w nowe urządzenia. W momencie kiedy spadek popytu mija trudno im powrócić do dawnych mocy produkcyjnych i zwiększyć zatrudnienie.