pracuj.pl /
Moda na "wellness" czy "well-being", czyli zdrowy styl życia: rozsądne proporcje między pracą a życiem prywatnym, dobrze zaplanowanym wypoczynkiem, troską o zdrowie i kondycję fizyczną, dociera do Polski. Dotyczy ona jednak na razie niewielkiej stosunkowo grupy ludzi: dobrze sytuowanych, wykształconych, zwykle młodych i w średnim wieku. To oni w największym stopniu zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma wypoczynek w codziennym życiu - że nie jest fanaberią, a jest konieczny do właściwego funkcjonowania. Inna sprawa, że im ktoś lepiej sytuowany, tym łatwiej mu znaleźć czas i pieniądze na wypoczynek. Jednak o formę i zdrowie można zadbać też bezkosztowo.
Z badań prowadzonych przez różne ośrodki wynika, że wypoczynek czy czas wolny nie są nadrzędnymi celami w życiu człowieka. Większą wartość ma praca i zapewnienie odpowiednich warunków bytowych rodzinie.
Tylko w jednej grupie "czas wolny" znalazł się na pierwszym miejscu wśród "celów życiowych" - 26% osób na kierowniczych stanowiskach przebadanych w kwietniu 2006 roku przez CBOS wskazało na ten "cel życiowy" jako jeden z trzech najważniejszych.
Tylko co szósty pracownik umysłowy wskazał odpoczynek jako ważny element życia. Średnia dla całej populacji jest jeszcze niższa - tylko 11%.
Polacy z jednej strony cieszą się, że mają czas wolny i mogą wypocząć - według danych Instytutu Badania Opinii RMF FM prawie 90% respondentów czekało z niecierpliwością na długi majowy weekend, z drugiej jednak - aż 40% uważa, że czas wolny przecieka im między palcami.
Wyniki innych badań potwierdzają, że Polacy najbardziej lubią wypoczynek niezorganizowany (większość w wolnym czasie spotyka się w domu z przyjaciółmi i rodziną (61%, wg CBOS, 2003 r.) lub czyta książkę (57%), a czas wolny najchętniej spędzają w domu - tylko co trzeci Polak planował wyjść do kina, co ósmy - do teatru.
Dane te, pochodzące sprzed trzech lat, może się już nieco zdezaktualizowały, jednak temat wypoczynku nie jest zbyt często podnoszony przez instytucje badawcze i świeższych danych nie ma.
Aktualne wyniki wskazują jednak wyraźnie, że zainteresowanie wypoczynkiem wzrasta proporcjonalnie do dochodów. Z kwietniowego badania CBOS-u wynika, że czas wolny należy do priorytetów co dziesiątej osoby z gospodarstw domowych dysponujących kwotą 300-1200 zł na głowę, i aż co piątej spośród tych, którzy mają do dyspozycji więcej niż 1200 zł miesięcznie.
Świadomość polskiego społeczeństwa wzrasta, ale jednak jeszcze nie wszyscy widzą związek między zdrowiem - zwykle ocenianym jako jedna z większych wartości życiowych - a odpoczynkiem.
Polacy wyraźnie rozróżniają dbanie o zdrowie (czyli chodzenie do lekarza i branie leków) od zdrowego stylu życia (dbania o kondycję, uprawnianie sportu, stosowaniu rozsądnej diety i odpoczywaniu we właściwy sposób). Można mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa również i to się zmieni.
Piotr Henzler