Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Hałas w środowisku pracy – normy, przepisy

2
Podziel się:

Hałas w środowisku pracy, jego normy i zasady postępowania z nadmierną głośnością to ważny aspekt każdego stanowiska pracy. Należy pamiętać, że może to być czynnik negatywnie wpływający na nasze zdrowie – i to nie tylko na narząd słuchu.

Hałas w środowisku pracy – normy, przepisy
Hałas w środowisku pracy – normy, przepisy (pixabay.com, pixabay)

Dowiedziono bowiem naukowo, że nadmierny hałas podnosi ciśnienie, wpływa na układ nerwowy, a nawet pokarmowy. Dlatego jego normy są regulowane przez polski przepisy. Można je znaleźć w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 5 sierpnia 2005 roku.

Według powyższych przepisów hałas to każdy dźwięk, który może prowadzić do utraty słuchu, a więc jest szkodliwy dla zdrowia. Według definicji hałasem określa się też dźwięki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wypadków w pracy.

Człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki, które mają częstotliwość pomiędzy 20 Hz, a 20 kHz. Poniżej tej granicy mówimy o hałasie infradźwiękowym, z kolei powyżej o hałasie ultradźwiękowym.

Według rozporządzenia hałas w środowisku pracy to ekspozycja na niego w tygodniowym lub 8-godzinnym dniu pracy, gdy wartość ta wynosi 80 dB. Normy dopuszczalne hałasu biorą pod uwagę także czas przebywania w hałasie oraz jego szczytowe wartości. Te drugi nie mogą przekraczać 135 dB.

W przypadku przebywania w środowisku pracy z hałasem powyżej 80 dB należy zastosować przerwy oraz ograniczenia czasu pracy. W ten sposób pracodawca jest zmuszany do ochrony słuchu i zdrowia pracowników. Jednocześnie z przepisów Kodeksu pracy wynika, że w przypadku przekroczenia norm hałasu pracownik może pracować maksymalnie 8 godzin. Po tym czasie przysługuje mu prawo do wynagrodzenia, ale nie wykonuje swoich obowiązków.

Przepisy związane z hałasem w środowisku pracy mówią też, że pracodawca jest zobowiązany do ustawiania procesów technologicznych w taki sposób, by nie narażać pracowników na nadmierny hałas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Gosia
rok temu
Dokładnie zgadzam się z tym, co napisał Robert. Inaczej tolerujemy jakaś piszczący inaczej buczący itp. to ,że coś wyje w 60dB lub buczy w 69dB inaczej jest odbierane przez organizm. Piszczący dźwięk będzie denerwował a buczacy może już tak nie wplywać na psycho człowieka. Mieszkam obok marketu, wiem co piszę. Hałas jaki wydobywają urządzenia to masakra, jedno wyje, drugie buczy trzecie szumi... I wszystko w normie dB... Ale, że nerwy siadają to inna historia.... Gdzie w środowisku naturalnie hałas wydobywa się 24 h/dobę?
Robert
rok temu
Polskie normy poziomu halasu w pracy sa za wysokie i przy tych normach uszkadzeniu ulega sluch - kto i dlaczego ustalil tak wysokie normy halasu jako przyjazne czlowiekowi? Ustalajacy szkodliwe normy poziomu halasu nigdy w halasie nie pracowali i tylko maja doswiadczenie teoretyczne czyli oderwane calkowicie od rzeczywistosci. Dodam tylko, ze jesli wystepuje halas to najczesciej wystepuje dodatkowo kilka zagrozen zdrowia