Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ewidencja czasu pracy. Obowiązki pracodawców od 2019 roku

2
Podziel się:

Od początku 2019 roku na pracodawców nałożono nowe obowiązki. Sporo zmienia się w dokumentach, które są związane z czasem pracy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy.

Od 2019 roku obowiązują zmiany w ewidencji czasu pracy
Od 2019 roku obowiązują zmiany w ewidencji czasu pracy (iStock.com)

Podstawową zmianą związaną z ewidencją czasu pracy jest skrócenie czasu, w którym można przechowywać akta pracownicze. Oprócz tego pracodawca będzie musiał prowadzić ewidencję czasu pracy, a także np. karty wynagrodzeń, a także kartę, na której ewidencjonuje się przydział odzieży i obuwia roboczego. Wszystko to, razem z aktami osobowymi, tworzy dokumentację pracowniczą. Oprócz wspomnianych zalicza się do nich również np. karty ekwiwalentu pieniężnego za pranie i konserwację własnej odzieży, która jest używana do pracy.

Dokumenty ewidencji czasu pracy

Warto wiedzieć, jakie dokumenty powinny znajdować się w ewidencji czasu pracy. Te dokumenty to:

– Potwierdzenie, że pracownik otrzymał rozkład czasu pracy.
Karta ewidencji czasu pracy określonego okresu rozliczeniowego, która zawiera:

  • liczbę godzin, które zostały przepracowane. Trzeba wskazać, ile godzin pracy odbywało się w porze nocnej, a ile jako godziny nadliczbowe.
  • liczbę dni wolnych od pracy.
  • liczbę usprawiedliwionych nieobecności w pracy.
  • liczbę nieusprawiedliwionych nieobecności.

– Lista wniosków pracowniczych, które dotyczą:

  • zwolnień z pracy udzielanych po to by pracownik mógł załatwić sprawy osobiste.
  • ustaleń związanych z indywidualnym rozkładem czasu pracy.
  • faktu stosowania skróconego tygodnia pracy albo systemu, gdy pracę świadczy się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta albo stosowania czasu pracy, który przewiduje różne godziny, w których rozpoczyna się pracę.

Ewidencja czasu pracy powinna też zawierać dokumentację związaną ze zgodą pracownika, który opiekuje się dzieckiem poniżej 4 roku życia, że chce wykonywać pracę w systemie czasu pracy, który przewiduje przedłużenie czasu pracy w czasie doby powyżej 8 godzin, a także w porze nocnej.

Poza tym ewidencja czasu pracy powinna też zawierać dokładną dokumentację związaną z wynagrodzeniem za pracę, a także inne świadczenia, które są związane z pracą, a także kartę ewidencji odzieży i obuwia roboczego, które otrzymał pracownik, a także potwierdzenie ekwiwalentu finansowego za to, że używa własnej odzieży.

Czas na wdrożenie nowej ewidencji czasu pracy

Rozporządzenie dotyczy nie tylko nowych pracowników, ale i tych pracowników, którzy już są zatrudnieni. W przypadku już zatrudnionych możliwe jest zastosowanie 12-miesięcznego okresu przejściowego, który pozwala na to, by dostosować się do nowych warunków.

Jeśli wcześniej zwolniony pracownik podejmuje pracę na nowo u tego samego pracodawcy, to jego ewidencja musi być już prowadzona według nowych zasad.

W sytuacji, gdy zmiana pracodawcy następuje w czasie 12 miesięcy od momentu zmiany przepisów, a dotychczasowy pracodawca nie wprowadził nowych zasad prowadzenia dokumentacji, to nowy pracodawca musi dokonać takiego dopasowania w ciągu 12 miesięcy od momentu, gdy zakład pracy przechodzi na innego pracodawcę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Karolina
5 lata temu
u nas w firmie każdy ma kartę plastikową firmy Cardon z Krakowa przez co o wiele łatwiej jest kontrolować czas pracy :)
Znawca
5 lata temu
I tak powinno być wszystko jasne i przejrzyste brawo.