Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. KUŁ
|
aktualizacja

Czarny piątek – co to jest? Kiedy wypada?

0
Podziel się:

Czarny piątek, czyli po angielsku Black Friday, to nazwa nieformalnego święta przecen, wyprzedaży oraz zakupów. W Stanach Zjednoczonych skąd wywodzi się ta tradycja to także data oznaczająca start sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem.

Czarny piątek – co to jest? Kiedy wypada?
Czarny piątek – co to jest? Kiedy wypada? (GETTY, Mikhail Tereshchenko/TASS, Mikhail Tereshchenko)

Black Friday w praktyce

Dynamiczny rozwój Czarnego piątku obserwowany jest od początku XXI wieku, choć ten dzień ustanowiony został znacznie wcześniej. Historia Czarnego piątku łączy się z amerykańskim świętem Dzień Dziękczynienia.

Dlaczego akurat jednak „czarny”? Dokładnej definicji nie ma. Według jednej z wersji historia czarnego piątku wzięła się od policjantów z Filadelfii. Oni gorączkę zakupów zaczęli tak określać już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Powodem nazwania tego dnia „czarnym” wzięło się z tego, że musieli wówczas pracować po dwanaście godzin dziennie dbając nie tylko o bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale także z tłumami zakupowiczów na ulicach.

Co ciekawe taka nazwa święta zakupów nie spodobała się branży handlowej. Ta w latach osiemdziesiątych wymyśliła więc własną historię Czarnego piątku. Według ich wersji od tego właśnie dnia roku sklepy przestały notować straty, które są tradycyjnie zapisywane na czerwono, a zaczęły generować zyski. Te zazwyczaj zapisuje się już czarnym długopisem lub tuszem w drukarkach.

Kiedy wypada Czarny Piątek?

Czarny piątek to święto ruchome, co oznacza, że każdego roku wypada on w inny dzień miesiąca. Bierze się to z tego, że zawsze następuje on po amerykańskim Dniu Dziękczynienia. To wypada w każdy czwarty czwartek listopada. Czarny piątek wypada więc zawsze w piątek po czwartym czwartku listopada. Kiedy będzie Czarny piątek w najbliższych latach?

Czarny piątek 2020 – 27 listopada

Czarny piątek 2021 - 26 listopada

Czarny piątek 2022 – 25 listopada

Czarny piątek 2023 – 24 listopada

Czarny piątek 2024 – 29 listopada

W Polsce Czarny piątek popularność zdobywa od kilku lat. Większość ekspertów twierdzi jednak, że przeceny w naszym kraju w ten dzień są dużo niższe niż w USA. Tam czarny piątek wiąże się z promocjami rzędu 50-60 proc. Dzięki temu sklepy mogą wyczyścić magazyny ze starych kolekcji i sprzętu, a na półki wyłożyć nowe modele, które będą promować przed szczytem zakupowym związanym z Bożym Narodzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)