Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Chiropraktyk - kto to jest? Co to za zawód?

2
Podziel się:

Chiropraktyk to inaczej kręgarz, czyli specjalista zajmujący się niwelowaniem bólu w mięśniach i kręgosłupie za pomocą terapii manualnej. To wykwalifikowany rehabilitant, który stosuje chiropraktykę, by ulżyć pacjentowi w bólu wynikającym głównie z siedzącego trybu życia, długofalowego stresu czy nadwagi. Na czym dokładnie polega praca chiropraktyka i jakie efekty może przynieść terapia?

Chiropraktyk - kto to jest? Co to za zawód?
masaż (pixabay.com, pixabay.com)

Chiropraktyka – co to jest i na czym polega?

Chiropraktyka to metoda stosowana od wieków, która najprawdopodobniej narodziła się jeszcze za czasów Hipokratesa. Wiele źródeł wskazuje na to, że słynny lekarz stosował kręgarstwo, uważając, że wiele dolegliwości ludzkiego ciała wynika z przesunięcia kręgów.

Największa popularność chiropraktyki przypada na koniec XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych David Daniel Palmer opracował specjalną metodę terapii manualnej, stosowaną przy wszelkiego rodzaju bólach mięśni i kręgosłupa. Dzięki jej stosowaniu udało mu się m.in. wyleczyć głuchotę.

Chiropraktyk – kim jest i jak przebiega wizyta?

Chiropraktyk to osoba, która uważa, że wiele dolegliwości ludzkiego ciała wynika z zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a zwłaszcza kręgosłupa. Uznaje ona, że jeśli kręgosłup nie funkcjonuje prawidłowo, nie jest możliwy swobodny przepływ impulsów układu nerwowego, co prowadzi do wielu różnych schorzeń.

Chiropraktyk to inaczej kręgarz, czyli osoba odpowiednio wykwalifikowana zajmująca się terapią manualną kręgosłupa. Warto zwrócić na to uwagę, zanim udamy się do specjalisty i powierzymy mu swój kręgosłup. Wielu kręgarzy to z zawodu lekarze. Jednak, by zdobyć licencję chiropraktyka, nie są wymagane studia medyczne.

Chiropraktyk, zanim rozpocznie terapię, dokładnie bada kręgosłup, by dowiedzieć się, z czego wynika ból. Rehabilitacja poprzedzona jest dogłębną rozmową z pacjentem oraz badaniami radiologicznymi. Zadaniem chiropraktyka jest prawidłowe ustawienie kręgów, dzięki czemu przestają one naciskać na poszczególne nerwy. Sam zabieg może być bolesny, a sam ucisk dłońmi o wiele mocniejszy, niż w przypadku klasycznego masażu.

By kręgosłup zaczął funkcjonować prawidłowo, a co za tym idzie, ustąpiły dolegliwości, zwykle potrzebnych jest kilka wizyt u chiropraktyka.

Zwykle chiropraktyk to osoba, która myśli o ludzkim ciele holistycznie. Potrafi wykonać masaż, ustalić odpowiednią dietę czy ćwiczenia fizyczne, które pomogą w walce z bólem. Często chiropraktyk stosuje również akupunkturę, rehabilitację czy ziołolecznictwo.

Chiropraktyka – na co pomaga?

Oto lista dolegliwości, w których sporą ulgę przynosi chiropraktyka:

·   Ból kręgosłupa, w tym ból pleców, szyi czy karku

·   Ból głowy, w tym migrena czy zawroty głowy

·   Ból ramion

·   Rwa kulszowa

·   Dyskopatia

·   Wady postawy

·   Ból oczu

·   Mdłości

·   Duszności

·   Astma

·   Impotencja

·   Zapalenie jamy ustnej

·   Schorzenia wątroby

·   Choroby śledziony

·   Zaburzenia pracy serca

·   Choroby narządów płciowych

·   Zaburzenia funkcjonowania jelita grubego

Chiropraktyka – przeciwskazania

Mimo szerokiego spektrum zastosowania chiropraktyki, jest wiele schorzeń, które są przeciwskazaniem do wizyty u kręgarza. Oto ich lista:

·   Operacja kręgosłupa

·   Nowotwory

·   Stan zapalny czy infekcja

·   Schorzenia związane ze stresem, depresją czy lękami

·   Wiek poniże 7. roku życia

·   Wiek powyżej 60. roku życia.

Wizyta u chiropraktyka – opinie

Wiele osób, które skorzystały z terapii kręgarskiej, są bardzo zadowolone z efektów i uważają, że chiropraktyka przynosi o wiele lepsze i szybsze efekty, niż masaż czy rehabilitacja. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Illona
rok temu
Warto dodać jak wykwalifikowany , wszystkie kursy bez akredytacji instytucji medycznych typu medycyna chińska, czy jakieś tam jung do si można sobie odpuścić! Pacjenci muszą mieć dostęp do informacji, widzieć dyplomy,tytuły,znać numer wykonywania zawodu, znam gościa który nazywa się lekarzem i nastawia kręgosłupy. Prowadzi działalność gospodarczą biznesmen.
Tyu
rok temu
To najczęściej erotoman nabierający naiwne klientki