Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Cena netto. Kto może ją stosować?

1
Podziel się

Cena netto to cena, która może być stosowana wyłącznie w rozliczeniach między przedsiębiorcami. Wtedy trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że jest to cena netto. Wszystko dlatego, że co do zasady cena powinna być podawana razem z podatkiem VAT.

Cena netto przeznaczona jest wyłącznie do rozliczeń między przedsiębiorcami. W przypadku klienta prywatnego podaje się cenę brutto
Cena netto przeznaczona jest wyłącznie do rozliczeń między przedsiębiorcami. W przypadku klienta prywatnego podaje się cenę brutto (WIKTOR DABKOWSKI/REPORTER)
bDoCuNfV

Cena netto a cena brutto

Jeśli w obrocie gospodarczym w stosunku do konsumentów stosuje się ceny netto, może być to uznane za czyn nieuczciwej praktyki rynkowej, a także nieuczciwej konkurencji.

Cena netto stosowana jest w rozliczeniach przedsiębiorców, ponieważ ułatwia rozliczanie podatku VAT. Wszystko dlatego, że każda cena składa się z netto i odpowiedniej kwoty podatku VAT. Cena z podatkiem, czyli* cena brutto*, płacona jest przez ostatecznego konsumenta.

bDoCuNfX

Jeśli przedsiębiorca dokonuje zakupu towaru lub usługi, a kontrahent posługuje się ceną netto, to w określonych przypadkach będzie musiał i tak zapłacić całą cenę (czyli brutto), ale kosztem będzie dla niego cena netto. Wszystko dlatego, że w rozliczeniach między przedsiębiorcami można dokonać odliczenia podatku VAT. Podatek rozliczony będzie za pomocą deklaracji VAT-7.

Dotyczy to przede wszystkim czynnych podatników VAT, czyli przedsiębiorców, którzy dokonali zgłoszenia do rejestru podatników VAT. W większości dotyczy to głównie firm handlowych, ale i wybranych rolników. Osoby, które wykonują wolne zawody z mocy prawa wyłącza się z grupy podatników, którzy muszą rozliczać się tym podatkiem. Mogą oni jednak zadeklarować, że chcą być czynnymi płatnikami. To pozwoli im odliczyć podatek z faktur kosztowych.

Termin składania deklaracji VAT-7

Termin składania deklaracji VAT-7, która pozwala rozliczać podatek, jest ściśle określony. Jeśli przedsiębiorca deklaruje, że będzie się rozliczać miesięczne, to deklarację VAT-7 składa najpóźniej do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Taki obowiązek dotyczy dużych przedsiębiorców.

W przypadku małych podatników, można rozliczać podatek VAT kwartalnie. W takiej sytuacji deklaracja powinna być złożona do 25, ale w miesiącu, który następuje po danym kwartale. Jeśli dzień rozliczenia trafia na sobotę lub niedzielę, deklaracja może być złożona w pierwszy roboczy dzień. Ostateczny dzień złożenia deklaracji jest też terminem złożenia deklaracji.

bDoCuNgd

Inna cena produktu przy kasie - kto ma rację?

W przypadku rozliczenia z klientem prywatnym (konsumentem), na paragonie lub fakturze cena jest oznaczona jako brutto. Zawsze jednak określony jest wyraźnie podatek, zarówno jego stawka, jak i kwota podatku.

Jeśli robiąc zakupy w sklepie, zobaczymy jakiś produkt w określonej cenie, a przy kasie okaże się, że cena ta jest przez przypadek zaniżona i nieaktualna, to w takiej sytuacji umowa jest ważna i cena, która jest na półce, jest ceną obowiązującą. Tym samym sprzedawca nie może odmówić sprzedania towaru w cenie, która była na półce sklepowej. Takie wystawienie towaru jest bowiem ofertą. Kupujący może więc zgłosić roszczenia o to, żeby wykonać umowę.

bDoCuNgy
KOMENTARZE
(1)
GOSTEK766
2 lata temu
VAT to jest jedna wielka pomyłka którą jednemu daje kokosy A uczciwego może zrujnować