Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Byłam kochanką szefa

1
Podziel się:

Mam umowę na czas nieokreślony. Przez 14 lat byłam kochanką szefa. Zwolnił mnie, gdy znalazł sobie inną.

Mam umowę na czas nieokreślony. Pracowałam w firmie od 15 lat. Przez 14 lat byłam kochanką szefa. Gdy prosiłam go, żeby z tym skończyć, nie chciał się zgodzić.

Gdy znalazł sobie nową kobietę (miał wtedy i ją i mnie) powiedziałam jej o wszystkim. Moj szef chce mnie za to zwolnić. Jestem na L4. Leczę się u psychiatry. Kocham swoją pracę i wiem, że jestem w niej dobra i chcę dalej pracować. Szef mówi wszystkim, że już nie pracuję. Dlaczego prywaciarz może swoja pracownicę brać do łóżka, kiedy chce i kiedy chce może ją zwolnić?

Czy mam jakieś prawa by zostać w pracy? Przez ostatnie 2 lata bardzo się jej poświęcałam. Pracowałam w sobotę i niedzielę, pracowałam po godzinach. Wszystko oczywiście bez dodatkowych pieniędzy. Chcę wrócić do pracy!

Odpowiadają Lex Group - Doradcy Prawni

Przede wszystkim należy podkreślić, że niezależnie od tego, czy pracodawcą jest firma prywatna, czy też instytucja publiczna, pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony nie można po prostu zwolnić bez podania żadnej przyczyny. Oczywiście w żadnym wypadku nie jest również tak, że przełożony w prywatnej firmie "może swoją pracownicę brać do łóżka", jak to Pani określiła. Jeżeli związek intymny z szefem odbywał się wbrew Pani woli, powinna Pani złożyć zawiadomienie w Prokuraturze.

Wracając do kwestii związanych z ewentualnym Pani zwolnieniem, to oczywiście podstawowym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. W oświadczeniu o wypowiedzeniu musi zostać wskazana przyczyna decyzji pracodawcy, co wynika z art. 30 § 4 Kodeksu pracy:

Art. 30. § 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Wskazana przyczyna musi być prawdziwa i rzeczywista. Najczęściej przyczyną wypowiedzenia są np. zmiany organizacyjne w firmie, zmiana profilu działalności albo niewłaściwe wykonywanie obowiązków przez pracownika. Podkreślenia wymaga fakt, że to pracodawca zobowiązany jest do wykazania, że wskazana przez niego przyczyna wypowiedzenia rzeczywiście istnieje i jest na tyle poważna, że uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli pracownik odwoła się do sądu, a pracodawca nie wykaże zasadności swojej decyzji, wówczas pracownik może domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania, czego podstawę stanowi art. 45 Kodeksu pracy:

Art. 45. § 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Należy ponadto zauważyć, że pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia (a więc w trybie natychmiastowym) w przypadku długotrwałego przebywania na zwolnieniu lekarskim. Wynika to z art. 53 § 1 pkt 1 b Kodeksu pracy, który ma następujące brzmienie:

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
§ 4. Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Jeżeli zatem przebywać będzie Pani na zwolnieniu lekarskim i otrzymywać zasiłek chorobowy przez 182 dni (tzw. okres zasiłkowy), a następnie otrzyma Pani zasiłek rehabilitacyjny i będzie go Pani pobierała przez 3 miesiące, a więc Pani niezdolność do pracy będzie trwała około 9 miesięcy, to pracodawca będzie mógł rozwiązać z Panią umowę w trybie natychmiastowym.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Dps
2 lata temu
To ryzykowne być kochanka w pracy
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Dps
2 lata temu
To ryzykowne być kochanka w pracy