Kilka dni temu poprosiłem szefa o dwie godziny przerwy na załatwienie sprawy urzędowej (chodziło o wyrobienie nowego dowodu osobistego, urząd jest dość daleko, potrzebowałem czasu na dojazd).
Szef stwierdził, że mam prawo do półgodzinnej przerwy na posiłek i dłuższej przerwy mi nie da. Powiedział, że mogę sobie zrobić wolne tylko, gdy zachoruję albo ktoś mi umrze. Wiem, że mam prawo do dłuższej przerwy, proszę powiedzieć do jak długiej. Czy mogę tez prosić o podanie artykułu, nie chcę być gołosłowny w rozmowie z szefem.
Ernest, Katowice
Odpowiada zespół prawny Lex Group - Doradcy Prawni
Pracownik ma prawo do przerwy wliczanej do czasu pracy. Wynika to z art. 134 Kodeksu pracy, który stanowi:
Art. 134. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy, ale jej długość wynosi 15 minut. Przerwę wlicza się do czasu pracy, co oznacza, że pracownik zachowuje za okres przerwy prawo do wynagrodzenia.
Dłuższa przerwa przysługuje pracownikom młodocianym. Ponadto dłuższa przerwa może wynikać z umowy o pracę, układu zbiorowego pracy albo regulaminu pracy.
Oprócz przerwy płatnej, określonej w art. 134 Kodeksu pracy, w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy albo regulaminie pracy może zostać wprowadzona przerwa bezpłatna, niewliczana do czasu pracy. Wynika to z art. 141 Kodeksu pracy:
Art. 141. § 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. § 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Powinna zapoznać się Pani z obowiązującym u Pani pracodawcy układem zbiorowym (jeżeli takowy u pracodawcy obowiązuje) bądź z regulaminem pracy i sprawdzić, w jaki sposób została uregulowana kwestia przerw.