Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zbyt długi urlop źle na nas wpływa

0
Podziel się:

Urlop nie może być ani za krótki, ani za długi. Ale najważniejsze jest to, w jaki sposób go spędzamy.

Urlop nie może być ani za krótki, ani za długi. Ale najważniejsze jest to, w jaki sposób go spędzamy - uważa profesor Dov Eden, psycholog z Tel Aviv University.

  • Jaki zasiłek macierzyński Ci się należy?
  • Termin urlopu musi być uzgodniony z pracodawcą
  • Ile mam urlopu pracując na pół etatu? Naukowiec z Izraela mierzył poziom stresu u 800 pracowników przed wakacjami, podczas ich trwania i zaraz po powrocie do warsztatu, fabryki czy biura. Ich urlopy trwały od 3 dni do nawet roku. Wyniki badania zaskoczyły samego uczonego. Otóż ludzie, którzy odpoczywali bardzo długo, byli niemal tak samo spięci i rozdrażnieni, jak ci, którzy na naładowanie akumulatorów mieli zaledwie weekend. Optymalny czas wakacyjnej laby - według prof. Edena - to trzy tygodnie. Tyle czasu wystarcza, żeby się zresetować, a jednak nie wypaść - w sensie psychicznym - z zawodowego czy biznesowego obiegu.

O jakości urlopu decyduje jednak nie tylko czas jego trwania. Istotniejsze jest to, jak intensywnie z niego korzystamy. Część pracowników jest na wczasach tylko ciałem: opalają się na plaży, pluskają w jeziorze czy w morzu, chodzą po górach, ale myślami nadal tkwią w swoich codziennych obowiązkach. Psycholog z Tel Aviv University nie ma wątpliwości: takie wakacje nic nie dają.

- Najbardziej zestresowani są ci, którzy ,,pod palmami" załatwiają interesy, dzwonią do pracy i odpowiadali na służbowe e-maile - mówi prof. Dov Eden.

MS
/AS

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)