Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zamiast nadgodzin

0
Podziel się:

Jestem zaopatrzeniowcem, pracuję każdego dnia 8 godzin – teoretycznie. Mój szef codziennie prosi, żebym został po pracy. Co na to przepisy?

Zamiast nadgodzin

Jestem zaopatrzeniowcem, pracuję każdego dnia 8 godzin - teoretycznie. Mój szef codziennie prosi, żebym został po pracy i poukładał skrzynki po produktach i przygotował magazyny na następny dzień.

Praca w nadgodzinach trwa czasem dwie, trzy godziny. Szef twierdzi, że ktoś to musi zrobić. Zaznaczam, że w mojej umowie nie ma słowa o porządkach. Do moich obowiązków należy załadunek towaru i rozwózka do sklepów. Jest to dość jasno określone. Czy wobec tego mam prawo odmówić pracy w nadgodzinach, czy mogę żądać jakiegoś wynagrodzenia i w jakich kwotach ( w umowie nadgodziny nie zostały uwzględnione), a może mam prawo do wolnego dnia? Proszę o poradę, czy przepisy regulują taki problem? Janek, Suwałki

Odpowiada Zespół prawny Lex Group - Doradcy Prawni

Z art. 151 § 1 Kodeksu pracy wynika, że pracodawca może oczekiwać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych wówczas, gdy jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że maksymalna liczba godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym wynosi 150.
Za pracę w godzinach nadliczbowych należy się, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości:

1) 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Zamiast wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może mu udzielić w takim samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Jeżeli zatem pracownik wykonywał w danym dniu pracę przez 3 godziny nadliczbowe, to udzielony czas wolny powinien wynosić również 3 godziny w innym dniu pracy. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika - zależy to od jego uznania. Pracodawca może natomiast udzielić czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych bez wniosku pracownika - w takim jednak przypadku wymiar czasu wolnego jest o połowę wyższy niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Powyższe kwestie uregulowane są w art. 151[2] Kodeksu pracy.

W przedmiotowej sprawie jest jeszcze inny problem - z Pana relacji wynika, że porządkowanie magazynu nie należy do Pana obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca nie może żądać wykonywania przez Pana tych czynności, chyba że nastąpiłaby zmiana określonych w umowie warunków pracy w drodze porozumienia albo wypowiedzenia zmieniającego.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)