Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Uprawnienia rodzicielskie

0
Podziel się:

Sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem wymaga czasu, dlatego prawo pracy w specjalny sposób reguluje stosunki między pracodawcą, a pracownikiem - rodzicem. Kiedyś uprawnienia rodzicielskie dotyczyły tylko kobiet, teraz tata na urlopie wychowawczym to nic dziwnego.

Uprawnienia rodzicielskie

URLOP MACIERZYŃSKI (art. 180)

Ogólnie przyjmuje się, że z urlopu macierzyńskiego korzysta się po urodzeniu dziecka. Jednak w Kodeksie Pracy znajdujemy informację, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Niezależnie od tego, kiedy zaczniemy urlop, przysługuje on w określonym wymiarze:

  • 16 tygodni przy pierwszym porodzie
  • 18 tygodni przy każdym następnym porodzie
  • 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie

Pracownica ma prawo do niewykorzystania całego urlopu, w takim przypadku niewykorzystaną część urlopu udziela się ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Po spełnieniu określonych warunków jedno z rodziców dziecka lub prawnych opiekunów może złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pamiętajmy, że przepis ten dotyczy rodziców dziecka, które nie ukończyło jeszcze 4 lat.

Osoba ubiegająca się o taki urlop musi mieć, co najmniej sześciomiesięczny staż pracy ( wlicza się do tego okresu czas zatrudnienia przez różnych pracodawców). Wymiar czasowy takiego urlopu wynosi do 3 lat.
Pamiętajmy, że wniosek o urlop należy złożyć, co najmniej dwa tygodnie przed jego planowanym terminem.

Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 roku, jeżeli dochód na jednego członka rodziny wynosi mniej niż 504 zł przysługuje nam dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Podczas urlopu wychowawczego możemy nadal podejmować pracę, ale tylko jeśli nie wyklucza ona sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji możemy zostac zatrudnieni na pół etatu.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)