Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szkodliwe dla zdrowia warunki pracy

0
Podziel się:

Pracuje w zakładzie, który emituje dużą ilość pyłów i chemii.

Pracuje w zakładzie, który emituje dużą ilość pyłów i chemii. Codziennie wdycham opary cyjanopanu, lakierów i acetonu. Od pewnego czasu zauważyłam, że mój organizm dziwnie się zachowuje. Jestem często osłabiona i więcej się przeziębiam. Mam przewlekłe zapalenie spojówek na tle alergicznym (chemia) i muszę nosić okulary. Mój lekarz rodzinny nie wie, gdzie mogę zrobić specjalistyczne badania, aby wiedzieć czy chemia, którą wdycham ma zły wpływ na mój organizm. Nie wiem też gdzie mogę znaleźć normy obowiązujące w tej dziedzinie. Pewnego razu zatrułam się - objawiało się to wymiotami, bólem głowy, omamami wzrokowymi, bólem nosa, gardła i ogólnym osłabieniem. W naszej firmie były inspekcje, nigdy jednak nie mieliśmy możliwości wglądu w wyniki, a także nic nie wiemy o sposobach ich przeprowadzania. Proszę o pomoc. Boimy się o zdrowie. Gdzie to zgłosić, jak się zabezpieczyć, może należy nam się dodatek za pracę?

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 69 poz. 332 ze zm.) wynika, że pracownik może domagać się od pracodawcy skierowania na profilaktyczne badania lekarskie stwierdzające o konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika albo stwierdzające u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej, jeżeli pracownik zgłosi niemożność wykonywania dotychczasowej pracy.

W myśl przepisów rozporządzenia, na pracodawcy spoczywa obowiązek przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy (§ 3 ust. 2 rozporządzenia). Oceny zagrożeń, o których mowa w ust. 1, lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy (§ 3 ust. 2 rozporządzenia).

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)