Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szef szantażuje zwolnieniem

0
Podziel się:

Mój pracodawca zmusza mnie do pracy w sobotę za darmo.

Mój pracodawca zmusza mnie do pracy w sobotę, pomimo że w umowie o pracę określono czas pracy na ,,40 godzin tygodniowo". Nie mam za to płacone, nie mogę soboty również odebrać.

Tak pracują wszyscy pracownicy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Ostatnio szef zagroził, że jeżeli ktoś nie będzie chciał pracować w soboty - zwolni go.

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Pracownik, który zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy świadczy pracę od poniedziałku do piątku, a sobota jest dla niego dniem wolnym od pracy, pracując w sobotę, świadczy pracę w dniu, który powinien być dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Zgodnie zaś z art. 1513 Kodeksu pracy pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Rozkład czasu pracy oraz ewentualne w nim zmiany ustala pracodawca. Jeżeli zatem pracodawca, nie udziela dnia wolnego w zamian za pracę w dniu, który miał być dla pracownika dniem wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, popełnia, w myśl art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy, wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny. Ponadto, nieudzielanie dnia wolnego może powodować przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, a co za tym idzie, godziny nadliczbowe, za które pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem.

Jednocześnie pamiętać należy, iż zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Z powyższego zatem wynika, iż odmowa wykonania polecenia pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, może stać się podstawą wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do pracownika, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca jest bezkarny w przypadku łamania praw pracowników. Pracownicy mogą bowiem złożyć skargę na takiego pracodawcę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy lub oddziału okręgowego inspektoratu pracy (szczegółowa informacja o ich siedzibach znajduje się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy: www.pip.gov.pl).

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)