Jestem kierownikiem firmy samorządowej, podlegam wójtowi gminy i podlegam jak większość innych pracowników urzędu mobbingowi. Proszę o pomoc.
Mobbing to zgodnie z art. 943 § 2 Kodeksu pracy działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Działania takie powodują lub mają na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Pracownik, u którego mobbing wywołał niekorzystne zmiany zdrowotne, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Natomiast pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Radziłabym Panu skontaktować się z najbliższym inspektoratem pracy. Nasi specjaliści udzielą Panu porady prawnej, adekwatnej do sytuacji, w jakiej Pan się znajduje. Jeśli natomiast zdecyduje się Pan złożyć skargę - inspektorzy pracy przeprowadzą czynności kontrolne i powiadomią Pana o ich wynikach.
Proszę pamiętać, że inspekcja pracy zapewnia pełną anonimowość osobom, które składają skargę i obawiają się, że dowie się o tym pracodawca. Takiej możliwości nie ma! Pracodawca nie dowie się również, że przeprowadzana u niego kontrola ma związek ze skargą pracowniczą.
Danuta Rutkowska, odpowiada rzecznik prasowy głównego inspektora pracy
Zobacz też:
MOBBING NA UCZELNI
WCZASY POD GRUSZĄ