Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Sumienny i opłacalny jak niepełnosprawny

0
Podziel się:

Pracodawcy na wózkach jeszcze do niedawna czuli się dyskryminowani na rynku pracy. Obecnie w prasie lub na tablicach ogłoszeniowych coraz częściej pojawiają się informacje, że poszukiwane są wyłącznie osoby legitymujące się orzeczeniami o niepełnosprawności.

Sumienny i opłacalny jak niepełnosprawny

Pracodawcy na wózkach jeszcze do niedawna czuli się dyskryminowani na rynku pracy. Obecnie w prasie lub na tablicach ogłoszeniowych coraz częściej pojawiają się informacje, że poszukiwane są wyłącznie osoby legitymujące się orzeczeniami o niepełnosprawności. Pracodawcami rządzi chęć pomocy osobom niepełnosprawnym, czy może istotny jest dla nich również argument finansowy? Urzędnicy twierdzą, że system wsparcia niepełnosprawnych na rynku pracy działa coraz lepiej. Czy tak jest?

Pracodawcy raczej nie mają co liczyć na ogromne zyski związane z zatrudnieniem niepełnosprawnego, ale mogą otrzymać dofinansowanie. Pod warunkiem, że spełniają warunki ustawowe: płacą niepełnosprawnemu pensję i nie zalegają ze świadczeniami wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szef po pieniądze musi zgłosić się do PFRON.
W zależności od rodzaju niepełnosprawności pracownika i wymiaru jego czasu pracy, miesięczne dofinansowanie może wynieść od 300 do tysiąca zł. Oprócz dofinansowania do wynagrodzenia, pracodawcy uzyskują również wsparcie przy opłacaniu składek ZUS od wynagrodzeń płaconym niepełnosprawnym pracownikom.

Na tym nie koniec. Szefowie firm, jeśli przystosują miejsce pracy do niepełnosprawności pracownika mogą otrzymać zwrot kosztów związanych z przebudową, czy adaptacją np. biura. W sprawie zwrotu kosztów trzeba zgłosić się do starosty i podpisać z nim umowę określającą warunki i wysokość refundacji kosztów. Pracodawca może też zatrudnić osobę do pomocy dla niepełnosprawnego, który będzie mu asystował w wykonywaniu niektórych czynności. W tym przypadku również może liczyć na zwrot kosztów ( wysokość zwrotu, jak podaje PFRON, stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu. Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu).

Pracodawca ma też prawo do zwrotu części kosztów poniesionych na szkolenia osób niepełnosprawnych, zarówno już pracujących, jak i nowozatrudnionych. Po zakończeniu szkolenia pracodawca powinien zatrudnić osobę niepełnosprawną na stanowisku zgodnym z kierunkiem szkolenia. Procedura jest tu identyczna jak przy refundacji przystosowania i adaptacji miejsca pracy. Przed zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej pracodawca podpisuje umowę ze Starostą, potem ponosi wydatki i otrzymuje refundację kosztów.

Pracodawcy wolą zatrudnić niepełnosprawnego również z innych względów. Wielu szefów twierdzi, że są oni bardziej sumienni i zmotywowani do pracy, starają się zrekompensować ograniczenia wynikające z niepełnosprawności większym zaangażowaniem w pracę. Często są tez dla pracodawcy bardziej stabilnymi pracownikami. - Nie mogłem znaleźć odpowiedniej osoby na stanowisko informatyka. Każda kolejna osoba, którą zatrudniłem rzucała pracę i wyjeżdżała za granicę. Zatrudniłem więc osobę na wózku inwalidzkim i jestem bardzo zadowolony. Nie dość, że mam sumiennego pracownika, to jeszcze otrzymałem zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem. Nie można tu mówić o wielkich zyskach, ale o udogodnieniach finansowych - mówi Jan Pietraś, ma firmę transportową w Gdańsku.
Więcej: www.pfron.org.pl.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)