Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - czy warto?

0
Podziel się:

Rozwiązanie umowy o pracę drogą porozumienia stron jest przykładem bezkonfliktowego zakończenia współpracy. Jednak jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, lepiej abyśmy mieli już zapewnione inne źródło zarobków.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to bezkonfliktowy sposób na zakończenie wspópracy z firmą
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to bezkonfliktowy sposób na zakończenie wspópracy z firmą

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to najbardziej bezkonfliktowa forma zakończenia współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Jednak to, czy jest korzystna, zależy od okoliczności jej zawarcia.

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron?

Rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron odbywa się w sposób bezkonfliktowy i należy do najszybszych sposobów na zakończenie współpracy w miejscu zatrudnienia. Może być przedstawione na podstawie obopólnego porozumienia lub w przypadku, gdy jedna osoba przedstawia wolę rozwiązania umowy, a druga się na to godzi. Warto wiedzieć, że nie zawsze do takiej zgody musi dojść.

Jeśli rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest możliwe, zaczyna obowiązywać wypowiedzenie, które zazwyczaj związane jest z okresem wypowiedzenia. Ten natomiast określony jest w zawartej umowie o pracę lub bezpośrednio w Kodeksie Pracy.

Do porozumienia stron dochodzi w przypadku umowy o pracę - zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Podobna propozycja rozwiązania stosunku pracy może zostać przedstawiona przez jedną ze stron również w szczególnych okolicznościach: podczas zwolnienia lekarskiego pracownika, urlopu macierzyńskiego czy okresu ochronnego, na przykład przedemerytalnego. Ustalony termin wygaśnięcia umowy jest dowolny, może nastąpić natychmiast, za tydzień, miesiąc, a nawet pół roku. Poza tym może zostać skrócony lub wydłużony.

Najkorzystniejszymi okolicznościami zawarcia porozumienia stron są te, w których pracownik ma zapewnioną kolejną pracę lub inne zabezpieczenie finansowe, na przykład wyjazd za granicę w celach zarobkowych czy objęcie opieką bliskiej osoby w ramach zasiłku.

Do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron może dojść ustnie, ale wersja pisemna da większą pewność wypełnienia założonych warunków. Nie istnieje konkretny wzór takiego dokumentu. Jednak na pewno powinny znaleźć się w nim dane takie jak:

1. dane personalne pracownika (imię, nazwisko i adres),
2. dane pracodawcy (nazwa firmy, adres),
3. data i miejscowość,
4. tekst prośby o rozwiązanie umowy z podaniem daty jej zawarcia, stron, które ją podpisały oraz propozycją terminu ustania jej ważności,
5. data oraz podpis.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron a zasiłek dla bezrobotnych

Osoby, które po zakończeniu pracy w perspektywie nie mają innego zatrudnienia, powinny przemyśleć to, czy porozumienie stron jest właściwym rozwiązaniem. O ile wypowiedzenie umowy daje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych już po 7 dniach, porozumienie stron związane jest z 90-dniową karencją, podczas której nie można otrzymać zapomogi z urzędu pracy. Wyjątkiem jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w przypadku likwidacji zakładu pracy, redukcji etatów czy konieczności zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron a urlop

Podczas okresu wypowiedzenia określonego na podstawie porozumienia stron nie ma możliwości wzięcia urlopu na potrzeby poszukiwań nowej pracy. Można natomiast wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy lub ubiegać się o jego ekwiwalent pieniężny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)