Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rozwiązanie umowy - porozumienia stron

0
Podziel się:

Wykonywana przez nas praca jest wynikiem umowy zawartej z pracodawcą. Jeżeli z różnych przyczyn, którakolwiek ze stron chce zakończyć współpracę, a druga się na to zgodzi możemy rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron.

Najważniejszą cechą takiego rozwiązania jest wola, czyli zgoda obu stron. Ze względu na ugodowy charakter tego rozwiązania, Kodeks Pracy nie narzuca konkretnych regulacji.

Mimo to należy dokonać rozwiązania umowy na piśmie. Oczywiście niedopuszczalne jest zawieranie w takim porozumieniu uzgodnień, które byłyby krzywdzące dla pracownika.

Przykład:
Pan Andrzej pracuje w zakładzie samochodowym. Z pracodawcą zawarł umowę na czas określony i termin jej obowiązywania mija za miesiąc. Jednak Pan Andrzej dostał ofertę pracy w Irlandii. Warunkiem jest rozpoczęcie pracy za tydzień. Pan Andrzej zaproponował właścicielowi zakładu wcześniejsze rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Pracodawca zgodził się, ale jednocześnie postawił warunek. Postanowił nie zapłacić Panu Andrzejowi za ostatni tydzień pracy i określił to jako ,,zadośćuczynienie".

Oczywiście właściciel warsztatu złamał obowiązujące prawo, ponieważ chciał doprowadzić do pokrzywdzenia pracownika nie wypłacając należnej wypłaty

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)