Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Premie tylko dla części pracowników

0
Podziel się:

Pracownicy w kilku działach dostają dodatkową premię (30% ) za frekwencje.

Zastanawia mnie to, że w firmie, w której pracuje, pracownicy w kilku działach dostają dodatkową premię (30% ) za frekwencje. Natomiast pozostali nie - czy szefowa ma prawo tak postępować?

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów odnoszących się bezpośrednio do premii. Zasady przyznawania pracownikom premii regulują przepisy obowiązujące u danego pracodawcy, np. układ zbiorowy pracy bądź regulamin wynagradzania albo odrębny regulamin premiowania. Prawo do premii może również wynikać z umowy o pracę. Premia jest uzupełniającym, niestałym i niesamodzielnym składnikiem wynagrodzenia za pracę i najczęściej jej wysokość jest różna w poszczególnych okresach, za które jest wypłacana, w zależności od stopnia spełnienia warunków wymaganych do nabycia prawa do premii. W niektórych przypadkach premia może w ogóle nie przysługiwać. Prawo do premii może być również związane z charakterem wykonywanej pracy i przysługiwać określonej grupie pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 10.06.1983 r. (III PZP 25/83, OSNCP 1983, z.12, poz. 192), jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii i w takim przypadku decyzja w przedmiocie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania pracodawcy, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie premiowania, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości. W takim przypadku decyzja pracodawcy odmawiająca przyznania premii lub przyznająca ją w niższej wysokości podlega kontroli sądu. Jeśli natomiast przyznanie premii pozostawione zostało swobodnemu uznaniu pracodawcy, wówczas świadczenie ma charakter nagrody, choćby nazwane zostało premią.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)