Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

"Płacą mi w sporcie"

0
Podziel się:

W pracy spędzamy większość dnia. Najlepsi pracodawcy dbają więc, by był to czas spędzony w przyjaznej atmosferze.

pracuj.pl /

W pracy spędzamy większość dnia. Najlepsi pracodawcy dbają więc po pierwsze, by był to czas spędzony w przyjaznej atmosferze, a coraz częściej także o to, by efektywnie wykorzystywać czas wolny i przychodzić do pracy odstresowanym. Wynagrodzenie to zdecydowanie najważniejszy czynnik decydujący o zadowoleniu lub nie z pracy. Ale to nie wszystko, czego naprawdę zadowolony pracownik oczekuje.

Comiesięczny wpływ na konto nie zawsze i nie dla każdego jest wystarczającym motywatorem - nawet, jeśli znacznie przewyższa średnią krajową. Bo jeśli praca jest stresująca i trzeba zostać długo po godzinach, nie ma już kiedy cieszyć się grubym portfelem. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę.

Nie chodzi jednak tylko o służbowy samochód, ubezpieczenie na życie, nowy garnitur czy drogie szkolenie. Bonusy mają także charakter pozazawodowy. W końcu na to, jak czujemy się w pracy, ogromny wpływ ma życie prywatne i sposób spędzania czasu po wyjściu z biura.

A odpoczynek i prowadzenie zdrowego trybu życia to podstawowe czynniki profilaktyki stresu. Stąd w ofercie działów HR pojawiają się nie tylko "dodatki" w postaci premii, bonów czy szkolenia, ale również takie, które zachęcają do zażywania ruchu.

Sport to najlepsza metoda zredukowania poziomu stresu, pozbycia się nadmiaru adrenaliny. Pozytywnie naładowuje i pozwala zdystansować się od zawodowych obowiązków. A pracodawcy wiedzą, że dobre samopoczucie przekłada się bezpośrednio na wyniki w pracy.

Szczególnie widoczne jest to w korporacjach, gdzie od pracownika wymaga się dużego poświęcenia, pracy po godzinach itd. W takich firmach pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia są bardzo rozbudowane - po to, aby rekompensowały długie godziny spędzane w biurze.

Firmy widzą uzasadnienie w tym, by inwestować w aktywizowanie pracowników "po godzinach", umożliwienie im spędzania tego czasu w ciekawy sposób. Wolą zwrócić im koszty uprawiania sportu niż np. dopłacać do obiadów w firmowej stołówce czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Niektórzy pracodawcy negocjują z siłowniami, klubami fitness czy basenami duże zniżki lub wykupują karnety. Inne pozostawiają całkowitą swobodę w wyborze sportu, za które zwracają lub częściowo pokrywają koszty. To spora zachęta do uprawiania sportu.

Czasem można także liczyć na dopłaty do wypoczynku wakacyjnego lub firmowe wyjazdy - nie szkoleniowe czy integracyjne, ale również czysto wypoczynkowe. Np. w nagrodę za dobre wyniki w pracy.

Niekiedy pracodawca jest gotów dofinansować aktywności niekoniecznie związane z pracą, np. kursy tańca czy malowania na szkle. W końcu każda forma aktywnego spędzania czasu pozwala pozbyć się stresu, odreagować cały dzień i naładować akumulatory, co ma spory wpływ na kondycję psychiczną, a w efekcie na wyniki w pracy.

Iza Zbonikowska

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)