Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niewykorzystany urlop

0
Podziel się:

Pracodawca nie chce udzielać urlopu,
tłumaczy się brakiem kadry i dużymi zamówieniami.

Chciałbym złożyć skargę na poprzedniego pracodawcę. Chodzi o niewykorzystane urlopy przez pracowników. Niektóre osoby mają po 60-80 dni niewykorzystanego urlopu. Pracodawca nie chce udzielać urlopu, tłumaczy się brakiem kadry i dużymi zamówieniami. Chcę złożyć skargę za pośrednictwem internetu.

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Pracodawca jest obowiązany, w myśl art. 161 Kodeksu pracy, udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Stosownie do art. 163 k.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Jeżeli pracodawca nie sporządza planu urlopu - a jest to możliwe w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa albo gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę - wówczas pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Ustalając termin wykorzystania urlopu w tym trybie pracodawca, analogicznie jak w przypadku ustalania planu urlopu, obowiązany jest wziąć pod uwagę wniosek pracownika i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów bądź po porozumieniu z pracownikiem, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Ponadto, nieudzielanie pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie przewidzianym w art. 168 k.p. w większości przypadków, poza przypadkami losowymi, np. chorobą pracownika, może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, zagrożone karą grzywny. Równocześnie należy wskazać, że obowiązek udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego nie dotyczy udzielanych zgodnie z art.1672 czterech dni urlopu na żądanie pracownika. Uprawnienie do tego urlopu przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku, nie przechodzi na rok następny. Zatem, nieudzielenie pozostawionych poza inicjatywą pracodawcy i planem urlopów (oraz porozumieniem w
sprawie terminu wykorzystywania urlopu) dni urlopu na żądanie, które wraz z końcem roku tracą swój specyficzny charakter, nie uważa się za naruszenie obowiązku wynikającego z art.168 Kodeksu pracy.

Jeśli zatem pracodawca nie udziela pracownikom urlopów wypoczynkowych w roku kalendarzowym, w którym nabyli oni prawo do tego urlopu oraz do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego - postępowanie pracodawcy narusza obowiązujące przepisy prawa pracy. Istnieje w tej sytuacji możliwość złożenia skargi przez pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy za pośrednictwem poczty elektronicznej. Adresy wszystkich okręgowych inspektoratów pracy dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy: www.pip.gov.pl

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)