Przeglądając aplikacje osobiście spotkałam wiele dziwnych, nietypowych, a czasami wręcz śmiesznych sytuacji. Przykładem może być załączanie sporych formatów zdjęć z przeróżnych sytuacji, w których znalazł się kandydat np. z wakacji w kostiumie plażowym czy z uroczystości rodzinnych.
Takie duże zdjęcia dołączone do niedbale napisanego listu motywacyjnego i CV świadczą nie o kreatywności kandydatów, ale raczej o braku profesjonalizmu.
- Uwaga na udziwnianie CV
- Jak pisać o przerwie w pracy?
- Braki i błędy w CV Kolejna sprawa to odpowiadanie na konkretne oferty pracy osób o kompetencjach absolutnie nie odpowiadających profilowi stanowiska np. na stanowisko kierownicze do struktur informatycznych aplikuje osoba zajmująca się do tej pory aranżacją akwariów i terrariów, która nigdy nie miała do czynienia z pracą w dziale IT.
Jeszcze jednym przykładem jest rozwijanie wątku swoich zainteresowań. Rzeczywiście bardzo młodym osobom często brak pomysłów, co wpisywać w kolejne sekcje CV, zwłaszcza, jeżeli nie posiadają doświadczeń zawodowych. W takiej sytuacji jednak lepszym wyjściem jest krótki opis odbytych praktyk niż informacja, że w wolnym czasie kandydat najchętniej chodzi na piwo, jeździ na motorze i pisze pamiętnik.
Podobna sytuacja jest z podawaniem danych dotyczących rodziny. Są to informacje poufne i kandydat nie jest zobowiązany wpisywać ich w swoje CV. Często jednak osoby podają dokładne informacje o swoich współmałżonkach, ich wykształceniu i statusie zawodowym, imionach, wieku i stopniu wykształcenia swoich dzieci.
Są to informacje zupełnie zbędne i ich zadaniem jest chyba wyłącznie wprawienie w zdumienie osoby, która dokonuje selekcji CV.