Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niepełnosprawni w pracy

0
Podziel się:

Osoby niepełnosprawne z oczywistych względów podlegają specjalnej ochronie prawa pracy. Podstawą wszystkich regulacji jest posiadanie orzeczenia z ustalonym stopniem niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym lub lekkim). Stopień niepełnosprawności decyduje o wielkości ulg i praw.

Osoby niepełnosprawne z oczywistych względów podlegają specjalnej ochronie prawa pracy. Podstawą wszystkich regulacji jest posiadanie orzeczenia z ustalonym stopniem niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym lub lekkim). Stopień niepełnosprawności decyduje o wielkości ulg i praw. W przypadku osób niepełnosprawnych najważniejsze regulacje prawne znajdują się w Kodeksie Pracy i ustawie rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 roku.

Obecnie zatrudnianie osób z grupą inwalidzką jest korzystne dla pracodawców, ponieważ koszty zatrudnienia (np. opłaty ubezpieczeń społecznych) są niższe niż w przypadku innych pracowników. Jednak zatrudnienie osoby niepełnosprawnej może nieść za sobą również koszty, głównie związane z przygotowaniem miejsca pracy np. dla osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim. W takim przypadku pracodawca, jeśli spełni określone warunki, może otrzymać zwrot poniesionych kosztów od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (www.pfron.org.pl).

Zatrudniając osobę niepełnosprawną musimy też pamiętać o przysługujących jej specjalnych prawach związanych z wymiarem czasu pracy, uprawnień do urlopu i ochroną przed wypowiedzeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)