Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kto płaci za integrację?

0
Podziel się:

Szef organizuje imprezę integracyjną.

Szef organizuje imprezę integracyjną. Za dojazd mamy zapłacić sami. Czy pracodawca nie powinien zapłacić również za dojazd - pyta pracownica firmy deweloperskiej.

Firma jest jak żywy organizm. Warunkiem jego sprawnego funkcjonowania jest zgodne współdziałanie wszystkich narządów. Aby stworzyć i wspomóc harmonijną współpracę komórek, zakłady pracy dla swoich pracowników organizują imprezy integracyjne. Czasami wiążą się one z poniesieniem kosztów przez pracownika. Czy pracodawca powinien wypłacać swoim pracownikom diety z tego tytułu?

W firmie, w której pracuję zbliża się wyjazd integracyjny. Taka impreza jest organizowana każdego roku. Prawdopodobnie będzie to zespołowa gra terenowa, a wieczorem wspólna kolacja i zabawa przy muzyce. Problem tkwi w tym, że każdy, kto chce pojechać, musi dojechać na własny koszt. Dla mnie to niezbyt zachęcająca perspektywa. Nie chcę ponosić kosztów związanych z pracą - mówi Kasia Polczyk z firmy deweloperskiej. - Przecież taki wyjazd to inicjatywa pracodawcy, to jemu zależy, aby zespół pracowniczy był zgrany i mógł na siebie liczyć w razie potrzeby. Moim zdaniem jest to cel, który zakłada pracodawca i to on powinien go realizować.

Pracodawca podajemuje decyzję, jakie koszty wyjazdów integracyjnych będzie on pokrywał, a jakie pracownik. Brakuje ogólnych przepisów prawa mówiących, w jakim zakresie pracodawca jest zobowiązany pokrywać koszty. Wyjątek stanowi telepraca.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca powinien umożliwiać telepracownikowi, na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników, korzystanie z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej. Z tak ogólnej normy nie można jednak wysnuć wniosków, że konkretny koszt (np. przejazd taksówką) musi być zgodnie z prawem pokryty przez pracodawcę.

Pracownikowi biorącemu udział w imprezie integracyjnej, zorganizowanej przez pracodawcę, nie przysługują świadczenia z tytułu diet, jak na przykład za podróż służbową na terenie kraju. Podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Wyjazd pracowników na imprezę integracyjną nie jest podróżą służbową w rozumieniu kodeksu pracy. Nie jest wykonywaniem zadań służbowych. Charakter spotkania integracyjnego wyklucza możliwość uznania zaproszenia do udziału w integracji jako nakazu, tak jak w przypadku wydania polecenia służbowego.
(A.B.)

diety
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)