Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kolejna umowa, kolejna podwyżka?

0
Podziel się:

Proszę mi powiedzieć czy pracodawca podpisujący ze mną kolejną umowę ma obowiązek dać mi podwyżkę?

Kolejna umowa, kolejna podwyżka?

Czy są jakieś uregulowania odnośnie podwyżek? W maju rozpocząłem pracę - umowa na 3 miesiące. W sierpniu podpisałem drugą umowę na czas określony (do stycznia) nie otrzymując podwyżki. W styczniu będę podpisywał kolejną umowę (ta już chyba powinna być na czas określony). Czy z tego tytułu pracodawca powinien podnieść mi płacę?

Odpowiedź: Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, czy u Pana pracodawcy obowiązuje regulamin wynagradzania określający sposób podwyższania pensji, bądź kwestie te są określone w umowie o pracę. Należy bowiem podkreślić, że wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika jest co do zasady wynikiem negocjacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (pomijając ustalone w odrębnych przepisach wynagrodzenie minimalne) i w zasadzie nie podlega kontroli sądu. Wynika to m.in. z art. 262 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy, który stanowi:
Art. 262. § 1. Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają: 1) sądy pracy - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych oraz
2) sądy pracy i ubezpieczeń społecznych - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów wojewódzkich, zwane sądami pracy.
§ 2. Nie podlegają właściwości sądów pracy spory dotyczące: 1) ustanawiania nowych warunków pracy i płacy,
2) stosowania norm pracy,
3) pomieszczeń w hotelach pracowniczych.
To oznacza, że kwestie związane z podwyższaniem wynagrodzenia również co do zasady należą do sfery rozmów między pracownikiem a pracodawcą. Pracownik w zasadzie nie może wymóc na pracodawcy podwyższenia pensji. W tym miejscu przytoczyć należy treść art. 78 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Powyższy przepis wyraża jednak tylko pewną ogólną dyrektywę i nie może być podstawą formułowania roszczeń wobec pracodawcy o podwyższenie wynagrodzenia.

Inaczej jest natomiast w sytuacji, w której kwestie związane z podwyższaniem wynagrodzenia są określone albo w regulaminie wynagradzania, albo w umowie o pracę. Wówczas bowiem pracodawca jest związany tymi regulacjami, a pracownik może się domagać ich przestrzegania. Jeżeli natomiast w wymienionych źródłach nie zostały określone mechanizmy podwyższania wynagrodzenia, to pozostają jedynie negocjacje z pracodawcą.
Lex Group - Doradcy Prawni

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)