Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać komornikiem?

0
Podziel się:

Zawód komornika nie cieszy się szczególną popularnością w społeczeństwie. Nie brak jednak osób, które są gotowe zarabiać w ten sposób na życie. Zajęcie to jednak nie jest dostępne dla każdego. Co trzeba zrobić, by zostać komornikiem? Na jakie zarobki można liczyć? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Jak zostać komornikiem?

Decydując się na zawód komornika trzeba mieć świadomość, że zawód ten wymaga bardzo dużej odporności psychicznej. To także praca bardzo odpowiedzialna, a na dodatek nieciesząca się społecznym poszanowaniem. Jak zostać komornikiem? Oto krótki opis procesu rekrutacyjnego.

Wymagania od kandydata na komornika

Zawód komorniczy należy do jednych z wielu, które są regulowane odpowiednią ustawą. Aby móc starać się o zatrudnienie w tym charakterze, kandydat powinien:

1. posiadać wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne,
2. mieć ukończone 26 lat,
3. posiadać polskie obywatelstwo,
4. przepracować co najmniej 2 lata w charakterze asesora komorniczego,
5. odbyć aplikację komorniczą,
6. być niekarany,
7. posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz cieszyć się bardzo dobrą opinią społeczną.

Czym jest aplikacja komornicza?

Oprócz tego, że kandydat na komornika musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe, niezbędne jest również odbycie obowiązkowej aplikacji komorniczej. Aby do niej przystąpić, należy najpierw zdać tzw. egzamin konkursowy, organizowany raz na rok. Jest to test, sprawdzający wiedzę przystępującego z zakresu prawa administracyjnego, samorządowego, konstytucyjnego itp. Zdanie tego egzaminu upoważnia kandydata na komornika ubieganie się o wpisanie na listę aplikantów. Sama aplikacja trwa dwa lata i odbywa się pod okiem tzw. komornika-patrona. Zwieńczeniem tego okresu, podczas którego aplikant nabywa wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną, jest egzamin komorniczy. Jego zdanie nie gwarantuje jednak natychmiastowej pracy w zawodzie – by zostać pełnoprawnym komornikiem sądowym, należy po zdaniu egzaminu komorniczego przepracować co najmniej dwa lata w charakterze asesora.

Obowiązki komornika

Obowiązki komornika sądowego są dość szczegółowo określone ustawowo. Przede wszystkim osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje czynności egzekucyjne na mocy orzeczeń sądu, polegające na ściągnięciu od dłużnika należności na rzecz wierzyciela. Oczywiście komornik musi działać zgodnie z przepisami prawa. Oprócz tego zatrudnieni w tym charakterze dokonują spisu inwentarza i sporządzają protokoły stanu faktycznego przed rozpoczęciem postępowania sądowego.

Kto nadaje się do pracy w charakterze komornika?

Z pewnością zawód komornika nie jest dla wszystkich. Kandydat na to stanowisko powinien przede wszystkim cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym. Drugim niezbędnym elementem będzie również silna psychika, która każdego dnia będzie wystawiana na próbę. Komornik musi być też osobą rzeczową, bardzo zdyscyplinowaną, konkretną, odważną i konsekwentną.

Ile zarabia komornik?

W powszechnej opinii komornik uchodzi za zawód bardzo dobrze opłacany. Mediana wynagrodzeń samego aplikanta wynoszą około 3000 zł, a komornika sądowego 3800 zł (dane za wynagrodzenia.pl). Często pensje komornicze porównuje się do zarobków sędziowskich, które mogą wynosić nawet 11 tysięcy złotych miesięcznie. Sporo zależy od stażu pracy oraz ilości przeprowadzonych egzekucji.

Sytuacja na rynku pracy

Liczba miejsc pracy dla komorników jest dość niewielka. Wszystko przez to, że jest ona regulowana odpowiednimi ustawami. Decydując się na zostanie komornikiem, należy mieć świadomość, że mogą wystąpić początkowo problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)