Grażyna Omilianowicz, Starszy Specjalista ds. HR, ING Nationale-Nederlanden Polska S.A.:
W czasie rekrutacji w pierwszej kolejności czytane są CV, często też analizuje się listy motywacyjne. O ile CV jest prezentacją kariery zawodowej, o tyle list motywacyjny powinien dostarczać czytającemu dodatkowych informacji o kandydacie. Rekruter poszukuje w nim odpowiedzi na pytania: w jakim celu aplikant szuka pracy, jakie ma preferencje, co do charakteru pracy, dlaczego szuka zatrudnienia u wybranego pracodawcy, co go motywuje do pracy i w jakim środowisku dobrze funkcjonuje. Zwraca się również uwagę na styl, bogactwo użytego słownictwa, charakter listu motywacyjnego, jeżeli komunikacja pisemna jest niezbędna na stanowisku, na które aplikuje kandydat. List motywacyjny nie powinien być powtórzeniem CV.
Maja Karwacka, Specjalista ds. public relations, AG TEST Human Resources:
Listy motywacyjne służą uzupełnianiu informacji, na które w CV nie starcza miejsca. Są tam opisane np. powody zmiany pracy, zakresy obowiązków, szczególne osiągnięcia. Listy czytamy głównie wtedy, gdy CV nie daje pewności, że dana osoba spełnia profil.
W tym dokumencie powinien się znaleźć aspekt motywacyjny, ale także informacje dotyczące doświadczenia i wykonywanych wcześniej obowiązków.
Podczas rekrutacji zawsze lepiej jest robić selekcję z większej ilości kandydatów, pomaga nam w tym obszerna baza aplikacji. Często przeglądamy ją jedynie pod kątem "wyłapania" osoby potencjalnie zainteresowanej stanowiskiem. W CV nie ma takich "nieformalnych" informacji jak chęć zmiany miejsca pracy, preferencje branżowe czy inne dodatkowe, a istotne dla nas kwestie. np. niektórzy piszą, że są po ślubie i planują przeprowadzkę do innego miasta.
Marta Łokuciejewska, Starszy Specjalista ds. Personalnych, Impel S.A.:
W naszej ocenie list motywacyjny jest równie ważny jak CV - w założeniu jest on formą doprecyzowania i dopowiedzenia informacji zawartych w życiorysie. W toku weryfikacji sprawdzane są przede wszystkim dane związane z fachowymi umiejętnościami.
Aplikant może w liście zawrzeć informacje na temat własnych predyspozycji czy zdolności interpersonalnych. List daje też możliwość przekonania pracodawcy o tym, że właśnie nasza kandydatura jest najlepsza na dane stanowisko.
W tym dokumencie należy odpowiedzieć konkretnie na wymagania wymienione w ogłoszeniu. Najlepiej zaprezentować się w sposób jak najbardziej indywidualny i podkreślić swoje mocne strony.
Zdarza się czasem, że firmy oczekują od kandydatów listów pisanych odręcznie w celu przeprowadzenia analizy grafologicznej.
Paweł Wróbel, rzecznik prasowy BRE Banku:
List motywacyjny wraz CV jest wizytówką kandydata. Stanowi formę bardziej osobistego przekazu niż CV. List motywacyjny daje możliwość zaprezentowania swojej indywidualności, wyjątkowości, a jednocześnie dopasowania do charakteru stanowiska, kultury organizacyjnej firmy, do której się aplikuje.
List daje też okazję do zakomunikowania: kim jestem i dlaczego warto poświęcić mi uwagę. Bardzo istotną rolę odgrywa zarówno jego treść jak i forma. Jeśli to "podanie ręki" i pierwsze wrażenie było zachęcające i obiecujące, specjalista HR decyduje się na poznanie szczegółów zawartych w CV.
W przypadku BRE Banku przy rekrutacji zwraca się uwagę nie tylko na fachową wiedzę, ale także na wartości, postawy czy zachowanie kandydatów.