Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak odzyskać pensję za pracę na czarno?

0
Podziel się:

Praca na czarno jest bardzo popularna. Szczególnie wśród osób, które chcą dorobić do pensji. Jednak zarobkowanie w szarej strefie nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Bywa, że pracodawca nie chce zapłacić za wykonane zadanie. Czy w takiej sytuacji możemy domagać się swoich praw?

Jak odzyskać pensję za pracę na czarno?
  • Biorą prozac. Myślą, że będą lepiej pracować
  • Brytyjska skarbówka walczy z hydraulikami z szarej strefy
  • "Padłam ofiarą mobbingu. Jakie mam prawa?" "Przez wakacje pracowałem jako stolarz. Początkowo miałem być pomocnikiem, jednak, jako że obsługa maszyn przyszła mi bardzo łatwo, wszystkie prace wykonywałem samodzielnie. Była to oczywiście praca na czarno, jako student potrzebowałem zastrzyku gotówki w okresie między semestralnym. Miesiące mijają, a ja w dalszym ciągu nie dostałem pensji. Zwracałem się już kilkakrotnie do szefa o wypłatę pieniędzy. Za każdym razem odpowiadał, że na razie mnie ma gotówki. Wydaje mi się, że pracodawca nie chce wypłacić mi zaległego wynagrodzenia. Sytuacja jest beznadziejna. Czy istnieją jakieś środki prawne, które mogą pomóc mi odzyskać należne wynagrodzenie? Gdzie miałbym się zgłosić oraz, co jest dla mnie równie ważne, jakie to przyniesie konsekwencje dla mnie (prawne, finansowe) - w końcu pracowałem na czarno?" - pyta internauta.

Radzi Małgorzata Stawicka, Kancelaria Prawna ARKANA

Zgodnie z art. 29 par. 2 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, obowiązkiem pracodawcy jest, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Ponadto, pracodawca informuje pracownika w formie pisemnej o warunkach zatrudnienia nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę (normy czasu pracy, wymiar urlopu, okres wypowiedzenia umowy). W przypadku, gdy pracodawca nie wywiązuje się z powyższych obowiązków, wyjściem z sytuacji jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadzi kontrolę u pracodawcy. Właściwy okręgowy inspektor pracy może nałożyć mandat karny na podstawie art. 281 pkt. 2 k.p. w wysokości od 1-30 tys. zł.

Ponadto, każdy pracownik powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 r., kto - jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika - nie dopełnia obowiązku opłacania składek lub nie zgłasza wymaganych danych lub zgłasza nieprawdziwe dane, podlega karze grzywny do 5 tys. zł. Inspektor pracy ma obowiązek zawiadomienia urzędu kontroli skarbowej o fakcie naruszenia przepisów prawa podatkowego. Ujemną konsekwencją dla pracownika będzie obowiązek zapłaty należności podatkowych wraz z należnymi odsetkami.

Aby można się było ubiegać przed Sądem wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, konieczne jest wcześniejsze sądowe ustalenie istnienia stosunku pracy, co może zostać przeprowadzone na drodze powództwa z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy może Pan wnieść samodzielnie, jak również może to zrobić w Pana imieniu właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy.

Małgorzata Stawicka/JK

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)