Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak długo na umowę zlecenie

0
Podziel się:

Czy w kodeksie jest wzmianka o tym jak długo można przedłużać umowę zlecenia?

Jak długo na umowę zlecenie
Jestem pracownikiem firmy Rolls Royce Marine Poland. Pracuję przy montażu wciągarek na statki. Pracuję tam już 10 miesięcy cały czas na umowę zlecenie. Czy w kodeksie jest wzmianka o tym jak długo można przedłużać umowę zlecenie i ile to razy?

Odpowiada Lex Group - Doradcy Prawni

Przede wszystkim należy podkreślać, że co do zasady nie jest dopuszczalne zatrudnianie pracownika na podstawie umowy zlecenia, jeżeli sposób wykonywanych obowiązków oraz ich charakter odpowiada definicji stosunku pracy zawartej w art. 22 Kodeksu pracy, który stanowi:

Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
§ 2. Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale dziewiątym pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat.

§ 3. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.

O tym, czy dany stosunek prawny jest stosunkiem pracy, decyduje zatem nie tyle nazwa umowy, ale charakter i sposób wykonywania obowiązków wynikających z tej umowy. Jeżeli zatem swoje obowiązki wykonuje Pan w ściśle określonych godzinach, w miejscu wyznaczonym przez firmę, a jednocześnie podlega Pan bieżącym poleceniom przełożonych, a ponadto Pana zadania nie odbiegają swoim charakterem od zadań wykonywanych przez inne osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, to istnieją podstawy do stwierdzenia, że w rzeczywistości wiąże Pana z firmą stosunek pracy.

W tej sytuacji może Pan domagać się od pracodawcy formalnego podpisania umowy o pracę oraz wszelkich świadczeń wynikających ze stosunku pracy, w szczególności urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca nie uwzględni Pana roszczeń, ma Pan możliwość wystąpienia do Sądu Pracy z żądaniem ustalenia stosunku pracy i roszczeń z nim związanych.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)