Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Idealna rozmowa

0
Podziel się:

Nigdy nie byłam na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie wiem jak się zachować.

Nigdy nie byłam na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie wiem co mówić i jak się zachować. Proszę o wskazówki.

Witam,
Na wstępie krótkie wprowadzenie do tematu. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie: Co to jest rozmowa kwalifikacyjna? Rozmowa kwalifikacyjna, to jedno z narzędzi jakim posługuje się współczesny pracodawca. To nic innego, jak spotkanie z potencjalnym przyszłym pracownikiem, w celu sprawdzenia jego umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Podczas interview pracodawca chce przekonać się, czy kandydat rzeczywiście nadaje się do pracy na danym stanowisku.

Co trzeba zrobić aby rozmowa wypadła dobrze?
Przed pójściem na rozmowę należy zgromadzić jak najwięcej informacji dotyczących przyszłej firmy i stanowiska o które się ubiegamy. Należy ubrać się schludnie, skromnie, ale zachowując elegancki styl. Z uśmiechem na twarzy, z pozytywnym nastawieniem i co najważniejsze - należy punktualnie stawić się na spotkanie. Pewnie podać rękę pracodawcy. Na zadawane pytania odpowiadać konkretnie, cały czas utrzymując kontakt wzrokowy z rozmówcą. Pracodawca analizuje przyniesione lub przesłane wcześniej CV i list motywacyjny, uzupełniając lub wyjaśniając niezrozumiałe, czy też do końca niejasne fakty. Większość interview przebiega według określonego schematu.

Pojawiają się pytania związane z edukacją, dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, planami zawodowymi, czy zainteresowaniami. Stosunkowo rzadko poruszane są kwestie związane z sytuacją rodzinną, tylko wtedy, gdy może mieć to znaczący wpływ na pracę zawodową (konieczność częstych wyjazdów, czy praca w delegacji). Krytykowanie poprzednich pracodawców lub kolegów nie jest dobrze odbierane, dlatego najlepiej zachować to dla siebie.

Na pewno pojawi się pytanie dotyczące wynagrodzenia. I z tym kandydaci mają największy problem?! Dlatego już wcześniej należy zastanowić się nad najlepszą strategią odpowiedzi. Na rozmowie konkretnie uzasadnić własne oczekiwania finansowe, posługując się takimi czynnikami, jak aktualne zarobki, płaca na rynku, itp. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej można zadawać pracodawcy - wszystkie pytania, które pomogą zrozumieć na czym polegać będą obowiązki związane z danym stanowiskiem oraz to w jakim kontekście wykonywana będzie praca. Na koniec nie może zabraknąć pytania o wyniki rozmów i podziękowania za poświęcony czas.
Myślę, że choć trochę rozwiałam Pani wątpliwości i obawy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Małgorzata Tłuczek
Konsultant K&K Selekt

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)