Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gdy wzywają Cię z urlopu...

0
Podziel się:

A więc w końcu upragniony urlop. Jesteś na upragnionej wycieczce w Kenii, masz nowy sprzęt do nurkowania, kupiłe(a)ś drogą polisę ubezpieczeniową, zapłaciłe(a)ś za wszystkie obowiązkowe szczepienia i... drugiego dnia pobytu szef wzywa Cię w trybie pilnym do pracy.

Gdy wzywają Cię z urlopu...

Kodeks Pracy mówi, że pracodawcy wolno odwołać pracownika z urlopu w przypadku, gdy następują okoliczności wymagające niezbędnej obecności tego pracownika. Okoliczności te muszą być niemożliwe do przewidzenia w chwili, gdy pracownik rozpoczynał urlop.

... wracasz nawet z Kenii

Pracownik nie ma prawa kwestionować takiego polecenia pracodawcy i musi się stawić w pracy. Odmowa stawienia się w pracy będzie zinterpretowana jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Dlatego też nie masz wyjścia - odwołanie z urlopu oznacza, że musisz pożegnać się z Kenią i wrócić do pracy. Urlop tak czy inaczej będzie zmarnowany, ale pamiętaj, że w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek pokrycia poniesionych przez Ciebie kosztów "bezpośrednio związanych z odwołaniem Cię z urlopu".

Kodeks Pracy nie precyzuje jednak, jakie to koszty. Zwrócone mogą być tylko te, które pracownik potrafi udokumentować. O ile posiadasz rachunki, możesz domagać się zwrotu kosztów wycieczki, przejazdu powrotnego, obowiązkowych szczepień.

Nie licz jednak na zwrot kosztów za strój do nurkowania - trudno uznać to za wydatek bezpośrednio związany z korzystaniem przez Ciebie z urlopu.

Wszelkie spory związane z odszkodowaniem za odwołanie z urlopu rozstrzyga sąd pracy. Roszczenia w tym zakresie ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat.

Przerwanie urlopu

Odwołanie z urlopu odbywa się z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Ale przyczyna przerwania urlopu może leżeć także po Twojej stronie, mimo, że nie jest od Ciebie zależna.

Przerwanie urlopu następuje w przypadku choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego (do 3 miesięcy) oraz urlopu macierzyńskiego. Wtedy pracodawca jest zobowiązany udzielić Ci urlopu w późniejszym terminie.

Iza Zbonikowska

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)