Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dopasuj list do siebie

0
Podziel się:

O czym musisz pamiętać pisząc list motywacyjny?

Forma listu motywacyjnego zależy przede wszystkim od tego, czy piszemy w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie czy po prostu zgłaszamy do firmy swoją kandydaturę. Odpowiadając na ogłoszenie należy koniecznie zamieścić jego numer referencyjny i datę wydania gazety. Wstęp listu może wyglądać następująco:
"Szanowni Państwo, w odpowiedzi na ogłoszenie nr ref. 98/OP opublikowane w Gazecie RP 09.08.2005 chciałbym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko..."

Można też napisać:

"Przedstawiam Państwu swoją aplikację na stanowisko... Ofertę nr ref. znalazłem w portalu..."

W następnym akapicie prezentujemy swoje kwalifikacje, które powinny odpowiadać wymaganiom pracodawcy. Możemy zacząć od zdania:

"Uważam, że spełniam Państwa wymagania, ponieważ...".

Jeśli nie piszemy w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie należy skupić się na cechach osobowych, umiejętnościach, doświadczeniach cennych z punktu widzenia pracodawcy. Zawsze pisząc list trzeba postawić się na miejscu tego, kto to będzie czytał. Ważne jest udowodnienie rekruterowi, że posiada się podstawową wiedzę nt. firmy i branży, w której chce się pracować.

Jeśli znamy kogoś w firmie możemy się na niego powołać na początku listu motywacyjnego, zaczynając np. list od słów:

"Szanowna Pani, miałem okazję poznać Pani firmę dzięki Janowi Wolskiemu, który zachęcił mnie do złożenia aplikacji...".

Albo też:

"Szanowny Panie, w związku z naszą rozmową na Targach Pracy 23.09.2006 chciałbym przedstawić Panu swoją aplikację na stanowisko...".

Zawsze lepiej zwracać się do kogoś osobiście. Jeśli nikogo nie znamy, wystarczy sprawdzić w Internecie, kto kieruje działem personalnym.

Jeśli powołujemy się np. na rozmowę telefoniczną, możemy zacząć list w następujący sposób:

"Powołując się na rozmowę telefoniczną przeprowadzoną w dniu 20.09.2005 z kierownikiem działu personalnego, uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej aplikacji na stanowisko... proszę o przyjęcie mnie do pracy...".

Jeśli miało się wcześniej doświadczenia z firmą również najlepiej wspomnieć o tym na początku, podając konkrety - jaki był to rodzaj pracy i zakres obowiązków, kiedy to miało miejsce. Jest to okazja do podkreślenia swojej wiedzy na temat danej firmy.

Jeżeli jesteś jest w trakcie zmiany pracy, wytłumacz w liście, dlaczego zmieniasz pracę, z jakich powodów decydujesz się na odejście lub (lub zostałeś zwolniony/zwolniona). W CV nie ma na to miejsca, a w liście można tę kwestię wyjaśnić. W ten sposób podkreślisz, że nie jesteś osobą często zmieniającą miejsca pracy, niezdecydowaną. Na przykład

"Decyzję o zmianie pracy motywuję brakiem możliwości rozwoju, brakiem szkoleń, niestabilną pozycją firmy, ciągłą rotacją pracowników. Dyrekcji firmy nie zależy na zatrzymaniu wartościowych pracowników..."

Ale uważaj - pisząc w ten sposób, możesz narazić się na zarzut nielojalności wobec poprzedniego pracodawcy i skłonności do oczerniania. Jesli więc zdecydujesz się na takie ostre sformułowania, musisz mieć konkrente przykłady, którymi podeprzesz swoje słowa.

Chcesz podkreślić szczególny stosunek do danej firmy? Napisz tak:

"Zgłaszam Państwu swoją aplikację, ponieważ działalność firmy TY jest w centrum moich zainteresowań. Branżę motoryzacyjną poznałem lepiej na praktykach w firmie IU... i właśnie z tą branżą wiążę swoją przyszłość zawodową".

Wysyłając list do firmy doradztwa personalnego najlepiej jest na wstępie określić swoje cele zawodowe, by ułatwić konsultantom rekrutację. Rekruter w pierwszej kolejności sprawdza, czy kariera aplikanta jest przemyślana, czy już wie, w jakiej branży będzie się rozwijał np. za pięć lat. Te same pytania padają na rozmowie kwalifikacyjnej. List musi być jasnym przekazem: "wiem, co chcę robić", "lubię to, co robię", a nie chaotycznym bełkotem w stylu "nie wiem, co dalej", "jest mi wszystko jedno", "szukam jakiejkolwiek pracy". Dla pracodawcy nie ma nic gorszego niż pracownik, który nie zna samego siebie, nie zna swoich zalet i wad (np. jeśli nie wymienimy własnych wad na rozmowie kwalifikacyjnej, to także będzie postrzegane jako wada, świadcząca o niepewności).

Adam Przegaliński

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)